Yonca özütlerinin çimlenme üzerine allelopatik etkileri
  1. Tez No: 45052
  2. Yazar: HATİCE ÖĞÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, 12 farklı bitki tohumunun çimlenme ve çimlenme sonrası fide büyümeleri üzerine yonca özütleri ile saponinin allelo- patik etkileri araştırılmıştır. Tohumlar petri kutularında 25°C'de çimlendirilmiştir. Uygulanan özütler, yoncanın kök ve gövdesinden homojenizasyon ve santrifüjlemeyle elde edilmiştir. Saponin çözeltisi %0,5'lik konsantrasyonda hazırlanmıştır. Tohumların çimlenme oranları 5 gün boyunca kaydedilmiş ve 5. günde fidelerin uzunluk ve ağırlıkları ölçülmüştür. Sonuç olarak; buğday, arpa, karpuz ve salatalık tohumlarının çimlenme ve fide büyümesi tüm uygulamalar tarafından kuvvetle inhibe edilmiştir. Diğer taraftan; domötes, lahana, turp ve yonca çeşitleri üzerinde hafif inhibisyon etkisi belirlenmiştir. Oysa, mısır da yonca özütleri çimlenmeyi ve fide büyümesini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the allelopathic effects of alfalfa extracts and saponin on germination and postgermination seedlings growth of 12 different plant seeds have been investigated. The seeds were germinated in petri dishes at 25°C. The applied extracts were obtained by homojenization and centrifugation from the root and stem of the alfalfa. Saponin solution was prepared at 0,5% concentration. The germination rates of the seeds were recorded during five days, and lengths and weights of the seedlings were measured at fifth day. As conclusion, germination and seedling growth of wheat, barley, watermelon and cucumber seeds were inhibited strongly by all the treatments. On the other hand, slight inhibition effects on tomato, cabbage, radish and alfalfa were determined. Whereas in maize alfalfa extracts increased germination and seedling growth.