Kısıtlı sulama koşullarında kavunda anaç kullanımının bitkisel gelişime ve verime etkisi
Rootstock effect on water use, plant growth and yield of grafted melon under deficit water conditions
  1. Tez No: 450540
  2. Yazar: GÜLSEREN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜNLÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, 2015 yılında Kayseri yöresinde damla sulama ile sulanan T1 kabak anacı (Cucurbita maximaCucurbita moschata) üzerine aşılı kavun (Cucumis melo L. Sinem F1) bitkisinde su stresinin bitki su tüketimine, su kullanım randımanına, verim ve kalite parametrelerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla aşısız ve aşılı fide kontrol konuları kök bölgesinde tüketilen suyun S1, S2, S3 ve AS1, AS2, AS3 konularına sırasıyla %100, %75 ve %50'si uygulanmıştır. S4 ve AS4 konuları doğal yağışlar ile yetiştirilmiştir. Tesadüf Bloklarında Tesadüf Parseller Deneme Desenine göre kurulan çalışmada her konu 3 kez tekrarlanmıştır. Aşılamayla ortalama meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve boyu, yaprak alanı ve yaprak su potansiyeli artmış ancak bitki kuru yaprak oranı ve meyve yoğunluğunu azalmıştır. Bitki su tüketimi sulama uygulamalarına göre 196-668 mm arasında değişirken kavun verimi 14.32-49.63 t/ha arasında değişmiştir. Sulama uygulamalarının ve aşılamanın önemli bir değişikliğe yol açmadığı su kullanım etkinliği ortalama 8.25 kg/m3 olarak belirlenmiştir. Sinem F1 kavun çeşidi ky= 1.1 verim tepki faktörü ile su stresine karşı duyarlılık göstermiştir. Aşılama sonucunda bitki su tüketimi ve meyve veriminde önemli bir artış meydana gelmemesine karşın kavun tat ve kokusunu olumsuz yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of water stress on water consumption, water use efficiency, yield and yield quality parameters of drip irrigated melon (Cucumis melo L. Sinem F1) and grafted melon on squash rootstock (Cucurbita maximaCucurbita moschata) were investigated in 2015 in Kayseri. For this purposes, 100%, 75%, 50% of depleted water from the control treatments of melon and grafted melon were supplied to S1, S2, S3 and AS1, AS2, AS3 treatments, respectively. S4 for melon and AS4 for grafted melon treatments were grown under rain-fed conditions. The experiment was designed completely randomized plots in blocks and each treatment was replicated three times. Grafted melon on squash rootstock caused significant increases in mean fruit weight, fruit diameter, fruit length, leaf area and leaf water potential but significant decreases in dry leaf ratio of plant biomass and fruit density. Melon fruit yields varied between 14.32-49.63 t.ha-1 while plant water consumptions varied between 196-668 mm according to water deficit. Water use efficiency, not significantly changed according to water deficit and grafting, was determined as 8.25 kg.m-3. Sinem F1 melon variety was found sensitive against to water stress with ky= 1.1 yield response factor. Although melon grafting on squash rootstock did not resulted in increase in yield and water consumption, it affected melon fruit taste and odor, negatively.