Bazı üriner sistem taşlarının X-ışını toz kırınım yöntemi ile nitel analizi
Qualitative analysis of some urinary stones using the X-ray powder diffaction method
- Tez No: 450539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, X-Işını toz kırınım yöntemi ile on iki farklı hastadan alınan üriner sistem taşlarının nitel analizleri yapıldı. İncelenen üriner sistem taşları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden elde edildi. Taşların bir kısmı parküten yöntemiyle bir kısmı urs yöntemiyle hastalardan temin edildi. Agat havanında toz haline getirilip difraktometrede incelemeye alındı. Difraktometrede nikel filtre kullanıldı. Jeneratör gerilimi 40kV'da jeneratör akımı 40 mA'de tutuldu. Başlangıç açısı (2θ) 5˚ ve bitiş açısı (2θ) 90˚ olarak ayarlandı. Desen 0.02˚/sn tarama hızı ile alındı. Ölçümler oda sıcaklığında yapıldı. Deney sonunda alınan desenler EVA programında incelendi ve elde edilen veriler yardımıyla numuneler içindeki maddeler belirlendi. Toz kırınım desenlerinden elde edilen veriler Hanawalt metoduna göre değerlendirilerek, örneklerin yapılarına giren maddeler nitel olarak tayin edildi. Analiz sonucu numunelerde uric acid, whewellite, weddelite gibi bileşiklere rastlandı. Bu çalışmayla üriner sistem rahatsızlıklarına sebep olan taşların X-Işını toz kırınım yöntemiyle içeriklerinin saptanabileceği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Is study, urinary system stones from twelve different patients were made qualitative analysis with x-ray powder diffraction method. Analyzed urinary system stones are provided from Ege Universty Medicine School Hospital. Some of the stones obtained from patiemts through parkuten method and the others obtained from patients through urs method. The stones pulverized in agate mortar and examined in diffractometer. Nickel filter used in the diffractometer. Generator voltage is set up as 40 kV and generator current is set up as 40 mA. Starting angle is set up as (2ɵ) 5˚ and finishing angle is set up as (2ɵ) 90˚. Pattern obtained from 0.02˚/ sec rate. All measurements completed in room temperature. Patterns obtainedrom experiments analyzed in Eva program. With the help of datareceived from Eva program, substances are identified in the samples. Data received from powder diffraction method evaluated in Hanawalt method. Substance in the samples analyzed qualitatively. In the analysis result, the substances like uric acid, whewellite and weddelite detected in the samples. In this study, the substances in the stones which cause urinary system diseases can be detected via X-Ray powder diffraction method.