Entomopatojen Nematodların (Rhabditida: Steinernematidae ve Heterorhabditidae) Tarla Şartlarında Zabrus spp. (Coleoptera: Carabidae) Larvalarına Karşı Biyolojik Etkinliklerinin Belirlenmesi
The Efficacy of Entomopatogenic Nematodes (Rhabditida: Steinernematidae ve Heterorhabditidae) against Zabrus spp. (Coleoptera: Carabidae) Larvae in Field Conditions
  1. Tez No: 450542
  2. Yazar: YUNUS EMRE TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Biyolojik mücadelede, entomopatojen nematodlar, özellikle biyolojik evresinin bir bölümünü toprakta geçiren zararlılarla mücadelede büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, entomopotojen nematodlar, Steinernema feltiae (KCS izolatı), S. carpocapsae (E-76 izolatı), H. bacteriophora (FLH izolatı) ve S. feltiae-Ticari (Filipjev en02 izolatı)'nin etkinlikleri tarla şartlarında Zabrus larvalarına karşı denenmiştir. Denemede, tesadüfi bloklar deneme esaslarına göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Kontrol parsellerine sadece su uygulanmış ve parseller arasına 1-2 m güvenlik şeridi bırakılmıştır. Nematodlar parsellere m2'ye 1x106 İJ dozunda, 0.5 mm meme çaplı sırt pülverizatörü ile uygulanmıştır. Denemelerinin değerlendirilmesi, kontrol parseline göre canlı larva ve yenik bitki üzerinden yapılmıştır. Her parselde tesadüfî olarak atılan, 2 adet 50x50 cm (0.25 m2) ölçülerindeki çerçeve içerisinde kalan yenik bitkiler ve canlı larvalar sayılmıştır. 2014 yılındaki deneme sonunda yenik bitki, en az, ortalama 0.75 yenik bitki/çerçeve ile S. feltiae uygulamasında; en fazla, 5.75 yenik bitki/çerçeve ile S. feltiae-Ticari uygulamasında görülmüştür. 2015 yılında ise yenik bitki, en az, ortalama 1 yenik bitki/çerçeve ile S. feltiae uygulamasında; en fazla, 3.75 yenik bitki/çerçeve ile S. feltiae-Ticari uygulamasında tespit edilmiştir. Sayım sonuçları değerlendirildiğinde; nematod uygulanan parsellerdeki Zabrus larvası zararının (yenik bitki) ve canlı larva sayısının, kontrol parseline göre genellikle düşük gerçekleştiği görülmüştür. Ancak, yapılan istatistikî analizlerde; kontrol parselleri ve nematod uygulanan parseller arasındaki farklar, istatistikî olarak önemli bulunmamıştır. Bu durumun, parsellerin canlı larva ve yenik bitki sayılarındaki varyasyonlardan kaynaklanmış olabileceği düşünülmektedir. Zararlının tarla şartlarında düzensiz bir dağılım göstermesinin bu sonuçta etkisi olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In biological control, entomopathogenic nematodes (EPNs) are very important against pests, especially living in the soil in a part of their life. In this thesis, the efficacy of S. feltiae (KCS strain), S. carpocapsae (E-76 strain), H. bacteriophora (FLH strain) and S. feltiae-Commercial (Filipjev en02 strain) against Zabrus spp. were revealed in the field conditions. The trial designe was completely randomized with 4 replications. Nematodes at 1x106 İJ per m2 were applied into plots with pulverizator having nozzles at 0.5 mm diameter. Only water was applied into control plots and 1-2 m security strip was left between plots. The evaluation of field trials was made over alive larva and damaged plant comparing with the control plots. For this purpose, the larvae and damaged plants were counted in the two 0.25 m2 frames tossed randomly in each plot. In 2014, damaged plant was 0.75 plant in frames as lowest with S. feltiae application and 5.75 plants in frames as highest with S. feltiae-Commercial application. In 2015, damaged plant was 1 plant in frames as lowest with S. feltiae application and 3.75 plants frames as highest with S. feltiae-Commercial application. As a result, Zabrus damage caused by its larva (damaged plant) and alive larvae number in treated plots were usually lower than untreated control. However the differences between treatments and untreated control were not significantly important in the statistical analysis. It is thought that this was because of high variances of damaged plant and alive larvae number among plots. It is believed that uneven spread of the insect in the field had influence on this result.