Entomopatojen nematodların (Rhabditida: Steinernematidae ve Heterorhabditidae) laboratuvar ve tarla şartlarında Sphenoptera Carceli (Coleoptera: Buprestidae) larvalarına karşı biyolojik etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of biological effects of entomopathogenic nematodes (Rhabditida: Steinernematidae and Heterorhabditidae) in the laboratory and field againts Sphenoptera carceli (Coleoptera: Buprestidae) larvae
  1. Tez No: 609946
  2. Yazar: DUYGU ERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CANHİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında, mücadelesi çok zor ve sınırlı olan Sphenoptera caceli'ye karşı yeni bir mücadele yöntemi geliştirebilmek amacıyla entomopatojen nematodların etkinliği çalışılmıştır. Denemelerde Kayseri ve Adana civarından elde edilen endemik entomopatojen nematod türleri ; Steinernema carpocapsae, Heterorhabditis indica, Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema feltiae ve Steinernema bicornotum'un S. carceli'nin larvalarına karşı etkinlikleri laboratuvar; S. carpocapse ve H. indica'nın etkinlikleri tarla şartlarında belirlenmiştir. Laboratuvar denemeleri 25°C ve 30°C sıcaklık ve %60 nemdeki (16 saat aydınlık ve 8 saat karanlık) iklim dolabında, içerisinde korunga ekim alanlarından alınan, bitki ve toprak bulunan 12,5x12,5x20 cm'lik plastik saksı kaplarda, 12,5, 25, 50, 100, ve 150 İJ/cm2 olmak üzere beş farklı dozda 4 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Tarla denemeleri, tesadüfi bloklar deneme esaslarına göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Nematodlar, 1000 İJ/m2 dozunda, 0,5 mm meme çaplı sırt püverizatörüyle uygulanmıştır. 25°C'de S. carceli larvaları üzerinde meydana gelen en yüksek ölüm oranı 100 İJ/cm2 dozunda %100 ile S. feltiae ve H. bacteriophora izolatında; 150 İJ/cm2 dozunda ise %100 ile S. feltiae ve S. bicornotum izolatında görülmüştür. 30°C'de S. carceli larvaları üzerinde meydana gelen en yüksek ölüm oranı, 150 İJ/cm2 dozunda %100 ile H. bacteriophora izolatında görülmüştür. Tarla şartlarında en yüksek ölüm oranı %63,67 ile S. carpocapse izolatında olmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effectiveness of entomopathogenic nematodes has been studied in order to develop an alternative control method against Sphenoptera carceli. In the experiments, endemic nematode species obtained from Kayseri and Adana Provinces; Steinernema carpocapsae, Heterorhabditis indica, H. bacteriophora, S. feltiae and S. bicornotum were tested against S. carceli larvae under laboratory conditions; S. carpocapsae and H. indica were tested against under field conditions. Experiments were carried out at 25°C and 30°C temperature and 60% humidity (16 hours light and 8 hours dark) in 12.5x12.5x20 cm plastic pots with five different doses of 12.5, 25, 50, 100, ve 150 IJ/cm2 and four replications. Field trails have been established as 4 replications according to completely randomize blocks designe. In the experiment, S.carpocapse, H. indica was administered at a dose of 1000 IJ/m2. Applications were made with nozzles at 0.5 mm diameter. The highest mortality rate on S. carceli larvae at 25°C was found in S. feltiae and H. bacteriophora isolates with 100% dose at 100 IJ/cm2. It was seen in S. feltiae and S. bicornotum isolates at a dose of 150 IJ/cm2 with 100%. The highest mortality rate on S. carceli larvae at 30°C was observed in H. bacteriophora isolate with 100% at 150 IJ/cm2. In the field conditions, the highest mortality rate was 63.7% in S. carpocapse isolate.