Extensions of diffeomorphism algebras for fluid and kinetic theories
Akışkan ve kinetik teori ile ilgili difeomorfizm cebirlerinin genişlemeleri
- Tez No: 450562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ABADOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezin temel amacı Diff(Q) grubunun Lie cebirinin Diff (Q) n F (Q) grubunun Lie cebirine genişletilmesinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, verili herhangi bir Lie cebiriyle başlanarak, türev cebirinin bir altcebiriyle genişletilmesinin koşulları incelenmiştir. Ardından bu prosedürDiff(Q) grubunun Lie cebirine uygulanmış ve türev cebirininQüzerindeki fonksiyon cebirine karşılık gelen altcebiriyle genişlemesi elde edilmiştir. Son olarak, bu genişlemenin kohomolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is the extension of the Lie algebra of Diff(Q) to the Lie algebra of Diff (Q) n F (Q). For this purpose, we start with an arbitrary Lie algebra, and then extend it by a subalgebra of its derivation algebra and obtain the conditions for such an extension. Then, apply these procedure to Diff(Q) and obtain the subalgebra of derivations that correspond to the algebra of functions F(Q) on Q. Finally the Lie algebra cohomological aspects of this extension are studied.