Triptofan tespiti için moleküler baskılanmış polimer temelli kuvars kristal mikroterazi nanosensör geliştirilmesi
Development of molecularly imprinted polymer based quartz crystal microbalance nanosensor for the determination of Tryptophan
- Tez No: 450571
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sunulan çalışmanın amacı, triptofan tayinine yönelik moleküler baskılanmış polimer (MIP) temelli kuvars kristal mikroterazi (QCM) nanosensör geliştirilmesidir. QCM nanosensör, 2-metakriloamidohistidin-Cu(II) [MAH-Cu(II)]-Triptofan ön organize monomer sistemini kullanarak nanomolar seviyelerinde triptofanı tanıyan belleklerin, QCM elektrot yüzeyinde oluşturulmasıyla hazırlanmıştır. Hazırlanan ön organize monomer sistemi, Fourier Transform Infrared (FTIR) ile QCM nanosensör ise Atomik Kuvvet Mikroskobuyla (AFM) karakterize edilmiştir. Karakterizasyon çalışmalarının ardından baskılanmış ve baskılanmamış sensörler QCM sistemine bağlanarak; hedef moleküle bağlanma çalışmaları, seçicilik çalışmaları ve gerçek numunelerde hedef molekülün tayin çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlar, baskılanmış QCM nanosensörün triptofan için yüksek seçiciliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the preparation of quartz crystal microbalance (QCM) nanosensor for the detection of amount of tryptophan. QCM nanosensor was prepared by formation of tryptophan memories on the gold surface of QCM electrode by using Methacryloylamidohistidine-Cu(II) [MAH-Cu(II)]-tryptophan pre-organized monomer system. The designed pre-organized monomer system was characterized by Fourier Transform Infrared (FTIR) and QCM nanosensors was characterized by Atomic Force Microscope (AFM). After the characterization studies, imprinted and non-imprinted sensors were connected to QCM system for studies of connection of the target molecule, selectivity and the detection of amount of target molecule in real samples. The results showed that the imprinted QCM nanosensor has high selectivity for tryptophan.