Bazı amino asitlerin geçiş metalleri ile verdikleri komplekslerin, su ve %75 dioksan-su ortamındaki kararlılık sabitlerinin potansiyometrik metot ile incelenmesi
The Investigation of the stability constants of the complexes of some amino acids with the first row transition metals in water and %75 dioxan-water media by potentiometric method
- Tez No: 17551
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
II BAZI AMINO ASİTLERİN GEÇlŞ METALLERİ İLE VERDİKLERİ KOMPLEKSLERİN, SU VE %75 DlOKSAN-SU ORTAMINDAKİ kararlılık sabitlerinin potanslyometrlk metot île İncelenmesi (Yüksek Lisans Tezi) Nurşeıı SARI GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1990 ÖZ Bu çalışmada, amino asit komplekslerinin biyolojik sistemlerdeki rolünü aydınlatmak ve analitik uygulamala ra katkıda bulunmak amacıyla glisin, alanin, valin, iso- lösin, fenilalanin, triptophan, serin, threonin olmak ü- zere 8 amino asidin, bazı birinci sıra geçiş elementle- riyle verdikleri komplekslerin kararlılıkları, su ve #75 dioksan-su ortamında 25°C'de ve azot atmosferinde ince lenmiştir. Komplekslerin kararlılık sabitleri her iki ortamda da Calvin-Bjerrum potansiyometrik metodu kulla nılarak tayin edilmiş ve her bir kompleks için oluşum eğrileri elde edilmiştir. Ayrıca dioksan su ortamında her bir kompleks için iyonlaşma sabitleri de potansiyo metrik titrasyon metoduyla bulunmuştur. Su ve dioksan-su ortamında, amino asit kompleksleri için elde edilen olu şum eğrileri incelendiğinde, komplekslerin pek çoğunun MLp tipinde kompleksler olduğu görülmüştür. Ayrıca, ami no asit komplekslerinin her iki ortamda da oldukça karar lı kompleksler olduğu ve metal katyonlarına göre karar lılığın, Irving-Williams sırasına uyduğu bulunmuştur. Ça lışmada kullanılan iki çözücü ortamı karşılaştırıldığında %75 dioksan-su ortamında amino asit komplekslerinin çoğu nun su ortammdakine göre yaklaşık 100 defa daha kararlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill THE INVESTIGATION OP THE STABILITY CONSTANTS OP THE COMPLEXES OP SOME AMINO ACIDS WITH THE PIRST ROW TRANSITION METALS IN WATER AND #75 DIOXAN - WATER MEDIA BY POTENTIOMETRIC METHOD (M.Sc. Thesis) Nur şen SARI GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1990 ABSTRACT In this study the stability constants of the com plexes of eight amino acids namely glycine, alanine, valine, isoleucine, phenylalanine, tryptophan, serine, threonine with some of the first rov; transition metals in #75 dioxan-Water and water media at 25°C in nitrogen atmosphere were investigated in order to enlighten the role of amino acid complexes in biological system and contribute to their use in analytical chemistry. The stability constants in both of these media were deter mined using Calvin-Bjerrum potentiometric method and the formation curves for each complex we're plotted. In addition to this, the ionisation constants for each comp lex in dioxan-water medium were obtained using potorxti- ometric titration method. When one examines the formation curves obtained for amino acid complexes in water and dioxan-water media, one-can easily see that majority of these complexes are of MLp type. Also these complexes were found to be highly stable in both of these media and the order of stability with respect to metal cations followed the sequence given by Irving-Willias. When two solvent systems used in this study was compared with each other, it was observed that majority of amino acids com plexes are 100 times more stable in #75 dioxan-water medium than they were in pure water.