Düz güçlü örtüler
Flat strong covers
  1. Tez No: 450586
  2. Yazar: SAMED ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Projektif örtüler ve mükemmel halkalar ilk kez H. Bass tarafından tanımlanmıştır. Her modülün projektif örtüsünün bulunduğu mükemmel halkalar modül teorisinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle bu halkaların genellemeleri kapsamlı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada mükemmel ve yarı-mükemmel halkalarla birlikte bunların genellemeleri olan G-mükemmel, A-mükemmel, B-mükemmel, G-yarı-mükemmel halkalardan, özelliklerinden ve aralarındaki ilişkilerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu halkaların düz güçlü örtüler yardımıyla verilen karakterizasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Projective covers and perfect rings are defined by H. Bass. Perfect rings over which every module has a projective cover is an important subject in the theory of modules. For this reason, generalizations of these rings are extensively studied. In this work, perfect, semiperfect rings and some of their generalizations including G-perfect, A-perfect, B-perfect and G-semiperfect rings are studied along with their properties and connections in between. Furthermore, the characterizations of these rings using flat strong covers are given.