High capacity anode materials for lithium - ion batteries
Lityum iyon pilleri için yüksek kapasiteli anot malzemeleri
- Tez No: 450632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada yükselen enerji ihtiyacı, yenilenemez enerji rezervlerinin azalmasına, harcanan fosil yakıtların da küresel iklim değişimine yol açmasına sebep olmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elde edilen enerjiyi saklayabilen elektrokimyasal enerji depolama sistemleri (EESS), fosil yakıtlara çevre dostu bir alternatif oluşturmaktadır. Diğer sistemlere göre çeşitli yönlerden avantaj sağlayan lityum iyon pilleri, an itibariyle en popüler EESSdir. Fakat, elektrikli araçlar gibi yüksek enerji tüketen uygulamalarda kullanılabilmeleri için, daha yüksek kapasiteli elektrot malzemeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, aluminyum ve silikon gibi iki farklı yüksek kapasiteli anot malzemesi sunulmaktadır. Ticari kullanımlarına engel olan problemler işaret edilip, çözüm önerileri sunulmaktadır. Aluminyumun özelliklerini geliştirmek için, sputtering metodu ile aluminyum bakır ince filmleri üretilip, daha sonra yaşlandırarak sertleştirme metodu uygulanmaktadır. Yaşlandırarak sertleştirme metodunun gerçekten de aluminyum anot malzemesinin stabilitesini arttırdığı gözlemlenmiştir. Diğer çalışmada ise, lazer ile aşındırma yöntemini kullanarak, 20 nmden küçük silikon nanoparçacıklar üretilip, elektro lif çekimi yöntemiyle hazırlanmış karbon nanoliflerin (KNL) içine gömülmüştür. Elektrokimyasal pil testleri; yalnız KNL ile, ticari silikon & KNL kompoziti ile, ve lazer ile aşındırma yöntemi ile üretilmiş silikon & KNL kompoziti ile gerçekleştirilmiştir. Bu kompozitlerin kapasite stabiliteleri ve değişik akımlardaki performansları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Huge energy demand in the world has caused depletion in non – renewable energy sources, and global climate change due to the consumed fuel exhausts. Renewable energy sources are eco - friendly alternatives. Electrochemical energy storage systems (EESS) are useful tools to store the energy, which is harvested from the renewable sources. Lithium - ion batteries are currently the most popular EESS owing to their several advantages over other systems. However, for their use in high energy demanding applications like electric vehicles, new electrode materials with higher capacities are required. Here, we demonstrate two anode materials with high capacities, aluminum and silicon. We address problems regarding their commercial applications and offer solutions. To improve the properties of aluminum, we fabricate aluminum - copper thin films via sputtering, then we apply age hardening to the alloy. We observe that age hardening indeed increase stability of aluminum anodes. In the second work, we synthesize silicon nanoparticles via laser ablation, whose sizes are smaller than 20 nm, and embed them into carbon nanofibers (CNFs) via electrospinning. The electrochemical battery tests are conducted with only CNFs, CNFs with commercial Si nanoparticles and CNFs with laser ablased Si nanoparticles. The cyclic stability of these composites are observed along with their rate capabilities.