Açık planlı ofislerde akustik konfor parametrelerinin analizi ve bir örnek çalışma
A sample investigation of acoustic comfort parameter analysis of open-plan offices
  1. Tez No: 450663
  2. Yazar: TUBA TUNÇ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan açık planlı ofislerin verimli olabilmesi için, uygun akustik koşulların sağlanması gerekmektedir. Açık planlı ofislerde yüksek konsantrasyon gerektiren işler yapılıyorsa, uygun olmayan akustik; çoğu zaman dikkat dağınıklığına, dolayısıyla işgücü verimliliğinin düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu düşünceden hareketle çalışmada; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na ait açık planlı bir ofis; örneklem olarak seçilerek, mekânın akustik koşulları reverberasyon süresi parametresine göre ve TS EN ISO 3382-3 standardı parametrelerine göre incelenmiştir. Bu bağlamda söz konusu ofisin, yerinde ölçümü ve Odeon 10.02 simülasyon programı aracılığı ile simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda; elde edilen ölçüm ve simülasyon sonuçları karşılaştırılarak, analizi yapılan ofisin akustik koşullarının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure the high productivity in open-plan offices which have become popular recently, proper acoustic conditions should be provided. If high concentrations of work is carried out in open-plan offices, improper acoustic conditions frequently cause loss of concentration and low labour productivity accordingly. In this study, one of the open-plan offices of Middle East Technical University Registrar's Office was selected as a sample and was investigated in terms of its acoustic properties, according to the reverberation time parametre and the standardisation document TS EN ISO 3382-3 parameters. In this sense, the selected office was analysed with real-size measurement on site and the office was simulated with Odeon 10.02 program. At the end of the study, by comparing obtained measured and simulated results, the acoustic conditions of analysed office were investigated.