Çarpan eğik akışkan jet kullanarak düz plaka üzerindeki akış ve ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow and heat transfer of inclined impinging jet on a flat surface
  1. Tez No: 450680
  2. Yazar: AMIR LAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, PHOENICS Sayısal Akışkanlar Dinamiği programı ile dairesel eğik bir jet kullanılarak bir yüzey üzerindeki hidrodinamik ve ısı transferi özellikleri sayısal olarak iki boyutlu incelenmiştir. Bulunan sonuçlardan akış hız dağılımı ve sıcaklık dağılımları sunulmuştur. Yerel Nusselt sayısı dağılımları, boyutsuz hız dağılımları, farklı Re sayılarında akışkan jet açısının değişiminin ortalama Nu sayısına etkileri ve kinetik enerji etkileri grafiksel olarak ayrıntılı bir şekilde gösterilmiştir. Çalışmalar sırasında toplam üç parametrenin Reynolds sayısı, nozul ve plaka arasındaki mesafe, jet açısı etkileri incelenmiştir. Jet açıları (45
Özet (Çeviri)
In this study, the hydrodynamic and heat transfer properties of a surface were investigated numerically using a circular inclined impinging jet with the PHOENICS CFD code. The obtained results were presented as velocity distrbutions and temperature distributions. Local Nusselt number distributions, dimensionless velocity distributions, the effect of different jet inclinations for different Re number values on the average Nu number, and kinetic energy effects were shown graphically. Three different parameters which are Reynolds number, nozzle-to-plate distance and jet inclination angle were investigated in the study. Jet angles (45