Mersin ilinde tüketime sunulan bazı kabuklu ve yumuşakça türlerinde ağır metal birikim düzeylerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal levels in some marketed crustacean and mollusc species in mersin
  1. Tez No: 450726
  2. Yazar: COŞKUN ÇOLAKFAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Su Ürünleri, Physiology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma kapsamında Mersin ilinde tüketime sunulan kalamar (Loligo vulgaris), sübye (Sepia officinalis) ve karides (Penaeus semisulcatus) türlerinin kas dokuları Fe, Cu, Zn, Cd ve Pb içerikleri yönünden incelenmiştir. Doku örneklerinde metal analizi İndüktif olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrofotometresi (ICP-MS) yöntemi ile belirlenmiştir. Doku örneklerinde Fe, Cu, Zn ve Pb derişimleri sırasıyla 0.50-19.47, 0.53-8.57 6.80-32.12 ve 0.05-1.60 mg kg-1 yaş ağırlık (y.a.) olacak şekilde değişiklik göstermiştir. Cd konsantrasyonları ise tespit edilebilir limitlerin altında bulunmuştur. Tüm örneklerde ortalama metal derişimlerinin, Türk Gıda Kodeksi tarafından izin verilen üst sınır değerlerin altında olduğu ve insan tüketimi açısından herhangi bir risk taşımadığı, fakat 54 örnekten 7'sinde Pb değerlerinin izin verilen sınırların üzerinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the levels of Fe,Cu,Zn,Cd and Pb in squid (Loligo vulgaris), cuttlefish (Sepia officinalis) and shrimp (Penaeus semisulcatus) from the markets of Mersin, Turkey. Metal analysis of the tissue samples were carried out using ICP-MS methods. Fe, Cu, Zn and Pb concentrations in tissue samples ranged between 0.50-19.47, 0.53-8.57, 6.80-32.12 ve 0.05-1.60 mg kg-1 wet weight (w.w.), respectively. Cd concentrations were found out below the detectible limits. Average metal concentrations in all samples were found lower than permissible limits reported by Turkish Food Codex and seemed no risks for human consumption but Pb concentrations in 7 of all 54 samples were found higher than permissible limits.