Risk değerlendirmesi; Bir üniversite uygulaması
Risk assessment; A university application
  1. Tez No: 450727
  2. Yazar: METİN ÇIRPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışma, bir devlet üniversitesinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işyerindeki potansiyel tehlike ve risklerin belirlenmesi, bunlara karşı uygulanan kontrol önlemlerinin yeterliliğinin değerlendirilmesi ve gerekli önlemler ve kontrol önlemlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı üniversitesinin merkez yerleşkesindeki bütün tesislerin risk değerlendirmesi L tipi matris (karar verme matrisi) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Risk değerlendirmesi yapılırken, birimlerdeki çalışanlarla görüşmeler yapılmış, gözlem yapılmış ve ilgili yönetmelikler kullanılmıştır. Ayrıca ortamlarının gürültü, sıcaklık, nem ve ışık şiddeti ölçümleri yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliğinin kapsamlı olarak uygulanabilmesi için iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının işin bir parçası haline getirilmesi önemlidir. Bu amaçla üniversite bünyesinde bulunan bazı işlerde kullanılmak üzere, çalışanlar ve birim amirlerinde işle ilgili tehlikeler ve risklere karşı farkındalık oluşturmak, işten kaynaklı riskler için alınan kontrol önlemlerinin yeterliliğini ölçmek ve gerekli ise alınması gereken önlemler ve kontrol önlemlerine karar vermek için kontrol formları hazırlanmıştır. Birimlerde belirlenen risklere yönelik olarak uygulanması gereken gerekli önlemler birimler bazında önerilmiştir. Ayrıca çalışanlarla yapılan görüşmeler sonucunda çalışanların çalışma ortamlarıyla ilgili tehlike ve risklere ilişkin farkındalıklarının düşük olduğu belirlenmiş, çalışma ortamındaki tehlike ve risklerle ilgili bilgi ve farkındalıkları artırmaya yönelik eğitimler planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was made for the purpose of identifying potential hazards in the context of workplace occupational health and safety and risks of a state university, evaluation of the adequacy of control measures applied against them and were made to determine the necessary precautions and control measures. Risk assessment of all facilities in the central campus of the university was conducted using the method L-type matrix (decision matrix). While risk assessment was in progress, interviews were conducted with employees in the unit, observations made and the relevant regulations are used. In addition, the media noise, temperature, humidity and light intensity measurements were made. To implementation of occupational health and safety in the comprehensive way,at work it 's important to make occupatonal health and safeth practice a part of work. For this purpose to be used in some works in the university, check forms have been prepared. The aim of these check list forms, to create awareness against work-related hazards and risks at employees and their superiors, to measure the adequacy of existing control measures and to decide the required precautions and control measures. Necessary measures should be implemented to address the risks identified in the units has been proposed in units risk assessment form. Moreover, in results of interviews with employees noted that there is low awareness of the hazards and risks associated with the work environment and to plan training to increase knowledge and awareness regarding the hazards and risks in the work environment have been proposed .