Sezgisel fuzzy matematiğin akıllı tarım alanı uygulaması
The application of intuitionistic fuzzy mathematics on smart agri̇culture field
  1. Tez No: 450725
  2. Yazar: ARİF BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇUVALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mühendislik, Uzay bilimleri, Sosyal bilimler, Genetik vb. gibi birçok alanda uygulaması olan intuitionistic fuzzy küme teorinin ve intuitionistic fuzzy operatörlerin akıllı tarım arazisinde uygun ilaçlamanın ve gübrelemenin nasıl yapılacağına dair bir çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla, bu tezde, ağaç dönemleri, yaş ve çiçek-meyve dönemi durumuna göre yedi gruba (1. Dönem, 2. Dönem, 3. Dönem, 4. Dönem, 5. Dönem, 6. Dönem, 7. Dönem) ayrılarak her dönem için gerekli olan ilaç-gübre ihtiyacı intuitionisitc fuzzy küme teori ve intuitionisitc fuzzy operatörler yardımıyla saptanmıştır. Ayrıca geleneksel tarımda yapılan ağacın gereğinden fazla ilaca ve gübreye maruz kalarak oluşan sorunların iyileştirmesi ile ilgili yöntemler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intuitionistic fuzzy set theory and intuitionistic fuzzy operators have many application fields like Engineering, Space sciences, Social science and Genetic but there is no study about how optimum disinfestation and fertilizer application are made on the smart agricultural field by using intuitionisitc fuzzy set theory and intuitionistic fuzzy operators. In the light of this purpose, in this thesis, the optimum amount of required of pesticide-fertilizer of trees periods and sappy, floret and furit periods is determined by seperating seven groups (1. Period, 2. Period, 3. Period, 4. Period, 5. Period, 6. Period, 7. Period) by the help of intuitionistic fuzzy set theory and intuitionisitc fuzzy operators. Also, the methods of improvement of problems about threes are exposed more than normal pesticide and fertilizer in traditional agriculture is given.