Mersin ilinde çalışan hekimlerin beslenme tutum ve davranışlarının araştırılması
Investigation of nutritional attitudes and behaviors ofdoctors who working in Mersin
- Tez No: 728690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hekimler sağlığın korunmasından, tanı ve tedavi süreçlerine kadar tüm sağlık hizmetleri içinde çalışmaktadır. Hekimlerin sorumlulukları nedeniyle yaptıkları işler yorucu ve streslidir. Bu araştırma ile Mersin'deki hekimlerin sağlıklı beslenme tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan bu çalışma Kasım 2020 ile Ekim 2021 aralığında Mersin ilinde gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini Mersin ilinde çalışan hekimlerden oluşmaktadır. Çalışmaya 315 kişinin katılması planlandı, 275 kişiyle çalışma tamamlandı. Katılımcılar sosyodemografik özellikler anketi, beslenme tutum ve davranış anketi, Beslenme kaydı, Sağlıklı Beslenmeye ilişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ile değerlendirilmiştir. Veriler Google survey aracılığıyla çevrimiçi olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Doctors work in all health services, from health protection to diagnosis and treatment processes. Due to the responsibilities of doctors, the work they do is tiring and stressful. With this research, it was aimed to investigate the healthy eating attitudes and behaviors of doctors in Mersin. This cross-sectional study was carried out in Mersin between November 2020 and October 2021. The universe of the study consists of doctors working in Mersin. It was planned that 315 people would participate in the study, and the study was completed with 275 people. Participants were evaluated by sociodemographic characteristics questionnaire, nutritional attitude and behavior questionnaire, nutritional record, and Attitudes towards Healthy Eating Scale (SBIAS). Data were obtained online through Google survey.