Bir ön susturucu olarak delikli difüzör tasarımı
Design of perforated diffuser as a pre-silencer
  1. Tez No: 450728
  2. Yazar: BURAK EMRE YAPANMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada delikli difüzör olarak kare tabanlı kesik piramit ve kesik koni geometrileri kullanılmıştır. Delikli difüzörlü boş hücre analizlerine başlamadan önce çalışmanın doğrulamasını tespit etmek için bir genişleme odasında iletim kaybı ve düz bir boruda akustik doğal frekans değerleri ölçülmüş, deneysel ve analitik olarak karşılaştırılmıştır. Doğrulama çalışmalarında alınan uygun sonuçlara istinaden difüzörsüz boş hücrenin doğal frekansları ve ses iletim kaybı daha sonra ise kare tabanlı kesik piramit ve kesik koni geometrili delikli difüzörlü boş hücrelerin ses iletim kaybı değerleri elde edilmiştir. Delikli difüzör için delik yerleşim şekli, delik geometrisi, porozite, koniklik açısı, difüzör ile giriş kesiti arası mesafe, et kalınlığı ve difüzör geometrisi değişken parametreler olarak kullanılmıştır. Bu parametrelerin ses iletim değerine etkileri ortaya konmuştur ve en iyi difüzör geometri parametresi belirlenmiştir. Sayısal çalışmalarda Ansys Workbench'in mesh tool modülü ve Actran kullanılmıştır. Analizlerde kullanılan katı modeller Solidworks programıyla oluşturulmuştur. Actran programıyla sayısal akustik analizler tamamlanmış, sonuçlar Matlab programında işlenerek iletim kaybı değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, square cross section truncated pyramid and truncated conic perforated diffuser geometries are used. Before going through perforated diffuser cells analysis, verification process is done. Relying on the results obtained from verification processes, natural frequency of empty cell without perforated diffuser and their sound transmission loss values are obtained. After that sound transmission loss of square cross section truncated diffuser and truncated conic diffuser cells are obtained. Hole position, hole geometry, porosity, diffuser draft angle, the distance between the diffuser and the cross section entrance, the diffuser thickness and geometry are selected as analysis parameters. All of those parameters reveal an effect on the sound transmission values with and optimum geometric parameter for the diffuser is determined. Actran and Ansys Workbench mesh tool module are used in numerical study. Solid models are created via Solidworks program. Numerical acoustic analyses are performed with Actran program, transmission loss values which is result from Actran are obtain and processed in Matlab.