İş sağlığı ve güvenliğinde risk değerlendirmesi: Bir tıp araştırmaları laboratuvarı uygulaması
Risk assessment on occupational health and safety: A medical research laboratories practice
  1. Tez No: 572445
  2. Yazar: AYBÜKE ALKANAT GÜNALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşen, gelişen ve her gün yeni bir ihtiyaçla karşı karşıya geldiğimiz bir dünya düzeninde yeni kavramlar ve uygulamalar gün yüzüne çıkmaktadır. Son zamanlarda büyük önem taşıyan ve hukuksal alanda da dayanak bulan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) kavramı, çalışma alanlarında mevcut ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkmış, gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu kavram gelişmekte olan ülkelerde de hayatın bir parçası olmaya başlamıştır. 6331 sayılı sayılı İSG Kanunu ile uzman çalıştırılması zorunlu kılınmıştır. 6331 sayılı kanun; İSG kavramını hukuksal bir çerçeveye oturtarak, sınırları belirlemiştir. Özellikle iş yerlerinde çalışan hakları kapsamında kanunlarla desteklenen düzenlemelerin zorunlu kılındığı gözlenmektedir. Özellikle tıp araştırmaları laboratuvarları yüksek risk grubunda yer alan çalışma ortamlarıdır. Bu nedenle; risklerin belirlenmesi, bu risklerin analizinin yapılması ve değerlendirilmesi, kontrol önlemleri ayrı ayrı incelenmelidir. Bu bağlamda literatür incelendiğinde yapılan çalışmaların çok sınırlı olduğu da görülmektedir. Bu çalışmada İSG kapsamında risk analizi yöntemleri incelenmiş ve Fine-Kinney metodu ile bir üniversite tıp araştırma laboratuvarı risk analizi uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world order that is globalizing, developing and facing a new need every day, new concepts and practices emerge. The concept of Occupational Health and Safety (OHS), which has a great importance in recent times and which is also based in the legal field, has emerged in line with the current need in the fields of work, has developed and has taken its present form. This concept, which is widely used especially in developed countries, has started to be a part of life in developing countries. Law No. 6331 on Occupational Health and Safety has made it necessary to employ experts on this issue. This law is putting the concept of OHS in a legal framework, and it has determined the limits. It is observed that regulations supported by laws and become obligatory especially in the scope of employee rights in workplaces. Particularly, medical research laboratories are working environments that is in high risk group. For this reason; identification of risks, analysis and evaluation of these risks, control measures should be examined separately. In this context, when the literature is examined, it is seen that the studies are very limited. In this study, risk analysis methods were examined within the scope of OHS and a university medical research laboratory risk analysis was performed with Fine-Kinney method.