Çukurova bölgesi, Aşağı Seyhan Ovası tarım alanlarında sulama suyu ile taşınan ve sulama kanalları etrafında bulunan yabancı ot türlerinin belirlenmesi
Determination of weed species transported by irrigation water and found at the edges of irrigation channels on agricultural area in Cukurova Lower Seyhan plain
- Tez No: 266211
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Çukurova Bölgesi, Aşağı Seyhan Ovası'nda sulama suyuyla yayılan ve kanal kenarındaki yabancı ot türlerini belirlemek amacıyla 2007 ve 2008 yıllarında yürütülmüştür. Aşağı Seyhan Ovası, kuzeyde Toros dağlarının etekleri, güneyde Akdeniz doğuda Ceyhan nehri, batıda Berdan nehri ile sınırlanmış olup 204.000 ha genişliğinde bir ovadır. Aşağı Seyhan Ovası sulama bölgesinde toplam uzunluğu 1451 km olan ve kendi arasında 18 bölgeye ayrılan bu ana kanallar, toplam 127.083 ha'lık bir alanı sulamaktadır.Aşağı Seyhan Ovası sulama kanalarından farklı zamanlarda yayılan yabancı ot türlerini belirlemek amacıyla uygun eleklerle toplam 252 farklı örnekleme yapılmıştır. Alınan örneklerin içindeki yabancı ot tohumları sınıflandırılmış ve sayılmıştır. 2007 yılında 20 ton suda 78 farklı türde 9010 adet, 2008 yılında 16 ton suda 53 farklı türde 2662 adet tohum bulunmuştur. Bu tohumlardan en fazla rastlanan türler Türkistan Çimeni (Botriochloa ischaemum (L.) Keng.), Semiz Otu (Portulaca oleracea L.) Horoz İbiği türleri (Amaranthus spp.), Kanyaş (Sorghum halepense (L.) Pers.), Kirpi Darı türleri (Setaria spp.)'dir.Kanal kenarındaki yabancı ot türlerini belirlemek amacıyla sayımlar yapılmış ve rastlama sıklığı belirlenmiştir. Sayımlar sonucunda 16 familyaya ait 27 adet yabancı ot türü saptanmıştır. Bu türlerden rastlama sıklığı en fazla Semizotu (Portulaca oleracea L.) (% 38.89), Benekli Darıcan (Echinochloa colonum L.) (% 33.33), Yeşil Horoz İbiği (Amaranthus viridis L.) (% 30.00), Köpek Dişi Ayrığı (Cynodon dactylon (L.) Pers.) (% 30.00), Topalak (Cyperus rotundus L.) (% 26.67) türleri kanal kenarında en yaygın türler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine with the spread of weed species and weed species at the edge of the channel on irrigation water in the Cukurova Lower Seyhan Plain between the years 2007 and 2008. The Lower Seyhan Plain, the northern foothills of the Taurus mountains, in the Ceyhan River in south eastern Mediterranean in the west and the Berdan River lined by a wide plain is 204 000 ha. Lower Seyhan Plain irrigation in the total length of 1451 km between them in the main channel divided into 18 regions and the total area of 127 083 ha are irrigated.The Lower Seyhan Plain Irrigation channels at different times to determine the spread of weed species in total, 252 different samples were made with the appropriate sieves. Weed seeds were counted and classified in the samples. In 2007, 9010 seeeds belong to 78 different weed species in 20 tons of water, while 2662 seeds from 53 weed in16 tons of water in 2008 were found. The most common seeds are Turkestan bluestem (Botriochloa ischaemum (L.) Keng.) Common Purslane (Portulaca oleracea L.) Common amaranth (Amaranthus spp.) Johnson grass (Sorghum halepense (L.) Pers.), Foxtail species (Setaria spp.).In order to identify the weed species along the channel, the surveys were conducted and their frequency were recorded. As a result of the surveys, 27 weed species belonging to 16 families were identified. According to frequency; common purslane (Portulaca oleracea L.) (38.89 %), Awnles barnyardgrass (Echinochloa colonum L.) (33.33 %), Slender amaranth (Amaranthus viridis L.) (30.00 %), Bermuda grass (Cynodon dactylon (L.) Pers.) (30.00 %) and purple nutsedge (Cyperus rotundus L.) (26.67 %) were identified as the most common species along the channel.