Farklı alttabanlar üzerine kimyasal depolama yöntemi ile II-VI yarıiletken bileşiklerinin üretimi ve karakterizasyonu
PRODUCTION AND CHARACTERIZATION OF II-VI SEMICONDUCTOR COMPOUNDS BY CHEMICAL DEPOSITION ON DIFFERENT SUBSTRATES
- Tez No: 827140
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR, ÖĞR. GÖR. SEVDA İLDAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada farklı alttabanlar (Cam, FTO ve ITO) üzerine kimyasal depolama yöntemi kullanılarak 80 °C'de CdS filmleri oluşturuldu. Oluşturulan CdS filmlerinin üzerine 4 saat, 6 saat ve 10 saatlik CdSe ince filmleri kaplanarak Cam/CdS/CdSe, FTO/CdS/CdSe ve ITO/CdS/CdSe heteroeklemleri elde edildi. Bu heteroeklemlerin optiksel, yapısal, elektriksel ve fotoelektrokimyasal özellikleri belirlendi. Heteroeklemlerin SEM görüntüleri incelendiğinde hem nanotanecikli yapı hem de nanotellerin oluştuğu gözlendi. UV-Vis spektroskopisi ve fotolüminesans spektroskopisi ile yarıiletken filmlerin yasak enerji bant aralığı (Eg) değerleri belirlendi. XRD analizi ile tüm filmlerin kristal yapısı incelendi ve filmlerin polikristal yapıya sahip olduğu bulundu. Hall ölçümü ile elektriksel özellikleri incelenen tüm filmlerin iletkenlik türü n-tipi olarak belirlendi. FTO/CdS/CdSe ve ITO/CdS/CdSe heteroeklemlerinin fotoelektrokimyasal özellikleri karanlık ve aydınlık koşullarda doğrusal taramalı voltametri (LSV), amperometrik (akım-zaman) ve elektrokimyasal empedans ölçümleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, CdS films were formed by the chemical bath deposition method at 80 °C on different substrates (Glass, FTO, and ITO). Glass/CdS/CdSe, FTO/CdS/CdSe, and ITO/CdS/CdSe heterojunctions were obtained with deposition of CdSe thin films for 4 hours, 6 hours, and 10 hours on CdS films. The optical, structural, electrical, and photoelectrochemical properties of these heterojunctions were determined. It was observed by the investigation of the SEM images that the heterojunctions have both nanoparticle and nanowire structures. The energy band gap (Eg) value of the semiconductor films was determined with UV-Vis spectroscopy and photoluminescence spectroscopy. The crystal structure of the films was investigated with XRD and it was found that the films have polycrystalline structure. The conductivity type of all films whose electrical properties were examined by Hall measurement was determined as n-type. The photoelectrochemical properties of the FTO/CdS/CdSe and ITO/CdS/CdSe heterojunctions were investigated under dark and light conditions with linear sweep voltammetry (LSV), amperometry (current-time), and electrochemical impedance measurements.