Bazı elementlerin X-ışını flüoresans tesir kesiti şiddet oranı ve flüoresans verimleri üzeirne halojen etkileri
Halogen effect on X-ray fluorescence cross section intensity ratios and fluorescence yields of some elemements
  1. Tez No: 270341
  2. Yazar: BURHANETTİN GÖKER DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
59.543 keV enerjide I bileşiklerinde Ki ve Lj (i=?, ß1, ß2; ?, ß1, ß2, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Lj/Ki şiddet oranları, Ba bileşiklerinde Ki ve Lj (i=?1, ß1, ß2; ?, ß1, ß2, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Lj/Ki şiddet oranları, Sm bileşiklerinde, Li (i= ?, ?, ß, ß1, ß2, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Li X- ışını şiddet oranları ve flüoresans verimleri, Eu bileşiklerinde, Li (i= ?, ?, ß, ß1, ß2, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Li X- ışını şiddet oranları ve flüoresans verimleri ve W bileşiklerinde, Li (i= ?, ?, ß, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Li X- ışını şiddet oranları ve flüoresans verimleri üzerine kimyasal etkiler incelendi. Ayrıca 5.9 keV' de Ca'un halojenli bileşiklerinde K?, Kß X-ışını flüoresans tesir kesiti, şiddet oranı, flüoresans verimleri üzerine kimyasal etkiler ve I bileşiklerinde ise Li (i= ?, ß1, ß2, ?) X-ışını flüoresans tesir kesitleri, Li X-ışınları şiddet oranlarına etki eden kimyasal etkiler incelendi. Numuneler Am-241 radyoizotop kaynağından yayımlanan 59.543 keV'lik Gama fotonları ve Fe-55 kaynağından yayımlanan 5,9 keV'lik fotonlar ile uyarıldı. Numunelerden yayımlanan karakteristik X-ışınları 5.9 keV'de rezülasyonu 155eV olan Si(Li) dedektör ile sayıldı. Elde edilen sonuçlar hesaplanan teorik değerler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical effects on Ki and Lj (i=?, ß1, ß2; ?, ß1, ß2, ?) X-ray fluorescence cross-section, Lj/Ki X-ray intensity ratios, average L shell fluorescence yields on I compounds, Ki and Lj (i=?1, ?1, ß1, ß2; ?, ß1, ß2, ?) X-ray fluorescence cross-section, Lj/Ki X-ray intensity ratios, average L shell fluorescence yields on Ba compounds, Li (i= ?, ?, ß, ß1, ß2, ?) X-ray fluorescence cross-section, L X-ray intensity ratios, average L shell fluorescence yields on Sm and Eu compounds, Li (i= ?, ?, ß, ?) X-ray fluorescence cross-section, L X-ray intensity ratios, average L shell fluorescence yields on W compounds have been investigated at 59.543 keV. Chemical effects on K?, Kß X-ray fluorescence cross section intensity ratios, fluorescence yields on halogen compounds of Ca, Li (i= ?, ß1, ß2, ?) X-ray fluorescence cross-section, L X-ray intensity ratios, average L shell fluorescence yields on I compounds have also investigated at 5.9 keV. Samples have been excited by 59.543 keV and 5.9 keV photons emitted from Am-241 and Fe-55 radioisotope source, respectively. X-rays emitted from the samples were counted by means of Si(Li) dedector which has a resolution 155 eV at 5.9 keV. Measured results were compared with calculated theoretical values.