Otomobil radyatörlerinde nanoakışkan kullanımı
Nanofluid usage in automobile radiators
- Tez No: 450745
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, bir otomobil radyatörü içinde antifrizli su yerine nanoakışkan kullanılarak radyatörün soğutma kapasitesi ve basınç kaybı değişimi deneysel olarak araştırılmıştır. Çalışmada önce, kullanılan nanoakışkanın özellikleri tanımlanmış; sonra soğutucu akışkan ve hava için sıcaklık, basınç, debi ölçümleri yoluyla prototip bir radyatör üzerinde deneyler yürütülmüştür. Bu amaçla bir deney tesisatı oluşturulmuştur. Tüm deneylerde soğutucu akışkanın radyatöre giriş sıcaklığı 95°C'de sabit tutulmuştur. 23,4–28,6°C hava giriş sıcaklığı, 1,7–4,3 m/s hava hızı için, 2,5–15 kW soğutma yüklerinde ve 10–25 L/min soğutucu akışkan debilerinde testler gerçekleştirilmiştir. Prototip radyatör 250x301x60,4 mm petek boyutlarında olup 2x26 mm dış boyutlu, 0,5 mm kalınlıklı stadyum kesitli 34 adet kanaldan ve bu kanallar üzerine braze edilen louver (panjur) kanatlardan oluşmaktadır. Soğutucu akışkan olarak %0,5 hacimsel derişimde Al2O3 nanopartikül içeren %50 etilen glikol–su karışımından oluşan nanoakışkan, sadece %50 etilen glikol–su içeren karışıma göre radyatör soğutma kapasitesinde yaklaşık %15 artış sağlamıştır. Basınç kaybında ise belirgin bir artış görülmemiştir. Uygun tipte nanopartikül ve uygun derişimde nanoakışkan kullanımının, radyatörün soğutma performansında %15 artış sağlayabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cooling capacity and the pressure drop in an automobile radiator using nanofluid instead of water with antifreeze in it are experimentally investigated. In the study firstly, the properties of the nanofluid was introduced, then the experiments on a prototype radiator were conducted by temperature, pressure and flow rate measurements for cooling fluid and air. A radiator setup was designed for this purpose. In all experiments, the inlet temperature of the cooling fluid into the radiator was held constant at 95 Celsius. The tests were carried out at the air inlet temperature between 23,4–28,6°C, the air velocity between 1,7–4,3 m/s, the cooling loads between 2,5–15 kW and the cooling fluid flow rates between 10–25 L/min. The prototype radiator with 250x301x60,4 mm core sized is made up of 34 channels and the louver fins brazed on those channels. Each channel has a 2x26 mm of out dimension with 0,5 mm thickness and stadium shaped cross section. The nanofluid that consists of 50% ethylene glycol–water mixture including Al2O3 nanoparticles with 0,5% by volume as the cooling fluid increased the cooling capacity of the radiator approximately 15% compared to the fluid with only 50% ethylene glycol–water mixture. As for the pressure drop, it has not been observed a remarkable increase in it. It has been concluded that the usage of nanofluids with proper nanoparticles and concentrations could lead to improvement in the cooling performance of the radiator by 15%.