Endüstri 4.0 perspektifinden Türkiye'de imalat sanayinin durumu: Sakarya imalat sanayi üzerine bir anket çalışması
The status of manufacturing industry in Turkey from the industry 4.0 perspective: A survey on manufacturing industry in Sakarya
  1. Tez No: 450744
  2. Yazar: CEM ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarihsel süreçte geçirdiğimiz üç büyük endüstri devrimin sonucunda günümüz teknolojisinin ulaştığı son durum artık insan gücüne eskisi kadar gereksinim duymamakta, geçmiş devrimlerin daha geniş kapsamlı ve bütünleşik olarak ortaya çıkan bu son hali Endüstri 4.0 uygulamaları ile birlikte daha çok bilgisayar uygulamalarına ve bu uygulamalardan elde edilen veri ya da bilgilerin kullanılmasında yapay zekanın süreç içerisinde çoğunlukla sahip olması ve tasarlanacak zeki sistemlerin bu tür bir yapının üzerinde oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yapı içerisinde internetin tartışmasız sahip olduğu lider durum ve hemen her türlü nesneyi ya da olayı etrafında toplayabilmesi ve buna bağlı olarak insan gücünün artık belki de yalnızca denetleyici yönde ilerleyebileceği anlayışının yerleşmeye başlaması, gelecekte ortaya konacak yeni teknolojilerin Endüstri 4.0 uygulamalarından çokça etkileneceğini şimdiden göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the three great industrial revolutions we have experienced in the historical process, the latest state of the art of today's technology no longer needs human power as much as it used to be, and this final version of the past revolutions has become more comprehensive and integrated with Industry 4.0 applications and more computer applications and data obtained from these applications. It is aimed that artificial intelligence is mostly possessed in the process of using information and that intelligent systems to be designed are created on such a structure. The fact that the internet in this structure is unquestionably a leader and that it can gather around almost any object or event, and that the perception that human power can possibly advance only on the controller side, is already showing that future technologies will be greatly affected by Industry 4.0 applications.