Tan H-yöntemi ile (G′/G)-açılım yönteminin karşılaştırması ve birleştirilmiş yöntemin geliştirilmesi
Comparison between the (G′/G)-expansion method and the modified extended TanH method and improving unified method
  1. Tez No: 450752
  2. Yazar: TUĞBA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK GÖZÜKIZIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, nonlineer kısmi diferansiyel denklemlerin çözümünde yaklaşık 20 yıldır yaygın olarak kullanılan tanh-yöntemi ile (G'/G)-açılım yöntemini tanıtmak ve karşılaştırmaktır. Bölüm 2'de her iki yöntem ile ilgili detaylı bilgi ve uygulamalar verildikten sonra, bölüm 3'de iki yöntemin en sık kullanılan iki üyesi karşılaştırılıp, benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir. Daha sonra, bölüm 4'de bu iki aile birleştirilmiş yöntem olarak adlandırılan tek bir yöntem altında birleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce and compare the family of the tanh-methods and the family of the -expansion methods which is widely used to solve nonlineer partial differential equations over 20 years. Giving detailed information with regard to these two methods and applications in section 2, two members of these two families frequently used compared and determined similarities and differences of two methods in section 3. Afterwards, in section 4, these two families are unified in one method which is called unified method. Maple was used throughout the study for algebraic operations.