Ankara'da tüketime sunulan balıklardan izole edilen gram negatif bakterilerin virülens özellikleri ve antibiyotik dirençlilikleri
Virulence properties and antibiotic resistances of gram-negative bacteria isolated from fish consumed in Ankara
- Tez No: 372893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Ankara'da tüketime sunulan 52 balık örneği materyal olarak kullanılmıştır. Örneklerden Gr (-) bakteri izolasyonu ve tür tanımlaması yapılmıştır. Gr (-) bakteri izolatlarının çift disk sinerji yöntemi ile Genişlemiş Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) aktiviteleri, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Ayrıca Gr (-) bakteri izolatlarının proteolitik, lipolitik enzim aktiviteleri belirlenmiş ve izolatlara slime, hemoliz ve siderofor testleri uygulanmıştır. Balık örneklerinden izole edilen 221 izolatın %21,3'ü Enterobacter spp., %14,5'i Escherichia spp., %11,3'ü Citrobacter spp., %9,5'i Klebsiella spp., %9,5'i Hafnia spp., %9,5'i Pseudomonas spp., %6,3'ü Serratia spp., %3,6'sı Proteus spp., %3,6'sı Pantoea spp., %2,7'si Acinetobacter spp., %2,7'si Aeromonas spp., %2,3'ü Providencia spp., %1,8'i Rahnella spp., %0,5', Morganella spp., %0,5'i Leclercia spp., %0,5'i Ewingella spp. olarak belirlenmiştir. Toplam 221 Gr(-) bakteri izolatının 121'i (%54,8) slime, 51'i (%23,1) hemoliz, 20'si (%9) siderefor testinde pozitif sonuç vermiştir. 221 Gr(-) bakteri izolatının 4°C'de 8'i (%3,6) kuvvetli pozitif, 13'ü (%5,9) orta derecede pozitif, 13'ü (%5,9) zayıf pozitif proteolitik aktivite, 20°C'de 24'ü (%10,9) kuvvetli pozitif, 11'ü (%4,9) orta derecede pozitif, 1'i (%0,5) zayıf pozitif proteolitik aktivite, 37°C'de 12'si (%5,4) kuvvetli pozitif, 11'ü (%4,9) orta derecede pozitif, 18'i (%8,1) zayıf pozitif proteolitik aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. 221 Gr(-) bakteri izolatının 4°C'de 12'si (%5,4) kuvvetli pozitif, 15'i (%6,8) orta derecede pozitif, 13'i (%5,9) zayıf pozitif lipolitik aktivite, 20°C'de 24'ü (%10,9) kuvvetli pozitif, 13'ü (%5,9) orta derecede pozitif, 20'si (%9) zayıf pozitif lipolitik aktivite, 37°C'de izolatın 5'i (%2,3) kuvvetli pozitif, 10'u (%4,5) orta derecede pozitif, 24'ü (%10,9) zayıf pozitif lipolitik aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Gr(-) bakteri türleri en fazla amoksisilin (%85,9), amoksisilin – klavulanik asit (%66,1), ampisilin (%63,3), ampisilin-sulbaktam (%47,9) antibiyotiklerine dirençli tespit edilmiştir. Tanımlanan 221 Gr(-) bakterileri izolatının 60'ı (%27,1) GSBL pozitif özellik göstermiştir. GSBL(+) 60 Gr(-) bakteri izolatının %28,3'ü E. coli, %11,7'si K. oxytoca, %10'u C. freundii, %6,7'si A. hydrophila, %6,7'si C. amalonaticus, %6,7'si H. alvei, %6,7'si S. Fonticola, %5'i P. vulgaris, %3,3'ü A, iwoffii, %3,3'ü E. cloacae, %3,3'ü P. agglomerans, %1,7'si E. sakazakii, %1,7'si E. vulneris, %1,7'si K. pneumoniae, %1,7'si P. aeruginosa, %1,7'si S. marcescens olarak belirlenmiştir. GSBL(+) Gr(-) bakteri izolatları en fazla amoksisilin (%86,7), amoksisilin – klavulanik asit (%65), ampisilin (%60), ampisilin-sulbaktam (%36,7) antibiyotiklerine dirençli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 52 fish samples, which are provided for consumption in Ankara, were used as material. Gr(-) bacteria have been isolated and identified from samples. The research, to determine the extended spectrum beta-laktamase activities (ESBL) and the antibiotic resistances of the Gr(-) bacteria isolates, was conducted by using double disk synergy and Kirby-Bauer disk diffusion method respectively. Also proteolytic, lipolytic enzyme activities of Gr(-) bacteria isolates were determined and slime, hemolysis and siderophore tests were applied. The distribution rates among 221 Gr(-) bacteria strains isolated from fishes were %21.3 Enterobacter spp., %14.5 Escherichia spp., %11.3 Citrobacter spp., %9.5 Klebsiella spp., %9.5 Hafnia spp., %9.5 Pseudomonas spp., %6.3 Serratia spp., %3.6 Proteus spp., %3.6 Pantoea spp., %2.7 Acinetobacter spp., %2.7 Aeromonas spp., %2.3 Providencia spp., %1.8 Rahnella spp., %0.5 Morganella spp., %0.5 Leclercia spp., and %0.5 Ewingella spp. From a total of 221 Gr(-) bacteria 121 (54.8%), 51 (23.1%), 20 (9%) isolates were positive for slime, hemolyse and siderofor test recpectively. From 221 Gr(-) bacteria isolates 8 of the isolates (%3.6) strong positive, 13 of isolates (%5.9) medium positive, 13 of the isolates (%5.9) weak positive have been identified proteolytic activity at 4°C. 24 of the isolates (%10.9) strong positive ,11 of isolates (%4,9) medium positive, 1 of the isolates (%0.5) weak positive have been identified proteolytic activity at 20°C. 12 of the isolates (%5.4) strong positive, 11 of isolates (%4,9) medium positive, 18 of the isolates (%8,1) weak positive have been identified proteolytic activity at 3°C. From 221 Gr(-) bacteria isolates, 12 of the isolates (%5.4) strong positive ,15 of isolate (%6.8) medium positive, 13 of the isolates (%5.9) weak positive have been identified lipolytic activity at 4°C. 24 of the isolates (%10,9) strong positive, 13 of isolates (%5.9) medium positive, 20 of the isolates (%9) weak positive have been identified lipolytic activity at 20°C. 5 of the isolates (%2.3) strong positive, 10 of isolates (%4,5) medium positive, 24 of the isolates (%10,9) weak positive have been identified lipolytic activity at 20°C. The highest resistance rates of Gr(-) bacteria strains were aganist amoxicillin (85.9%), amoxicillin - clavulanic acid (66.1%), ampicillin (63.3%) and ampicillin-sulbactam (47.9%). 60 (27.1%) of 221 identified Gr(-)bacteria isolates were displayed extended spectrum beta lactamase (ESBL) positive. The distribution rates of 60 ESBL (+) Gr(-) bacteria strains were 28.3% E. coli, 11,7% K. oxytoca, 10% C. freundii, 6.7% A. hydrophila, 6.7% C. amalonaticus, 6.7% H. alvei, 6.7% S. Fonticola, 5% P. vulgaris, 3.3% A, iwoffii, 3.3% E. cloacae, 3.3% P. agglomerans, 1.7% E. sakazakii, 1,7% E. vulneris, 1,7% K. pneumoniae, 1,7% P. aeruginosa, 1,7% S. marcescens. The highest resistants rates of ESBL (+) Gr(-) bacteria strains were determined aganist amoxicillin (86.7%), amoxicillin – clavulanic acid (65%), ampicillin (60%) and ampicillin - sulbactam (36.7%).