Artvin İli rafignatoidleri ve keyletoidleri üzerine sistematik araştırmalar
- Tez No: 45080
- Danışmanlar: PROF.DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Artvin il merkezi ve ilçelerinden toplanan rafignatoid ve keyletoidler değerlendirilmiş ve bu örneklerden 6 familyaya ait toplam 27 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Dendrocheyla bregetovae, Bothrocheyla pavlovskyi, Cryptognathus lagena, Cryptognathus lute oluş, Favognathus cucurbita, Favognathus rugosos, Favognathus orbiculatus, Tycherobius stramenticola, Storchia robustus, Villersia sudetica, Stigmaeus longipilis, Stigmaeus scaber, Stigmaeus planus, Stigmaeus obtectus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus chilensis, Eustigmaeus ottavii, Eustigmaeus kermesinus, Ledermuelleriopsis triscutata, Ledermuelleriopsis plumosus, Ledermuelleriopsis punctata, Caligonella humilis, Raphignathus hirtellus, Raphignathus gracilis Türkiye faunası için; Molothrognathus artvinensis sp. nov. ve Microcheyla ozkani sp. nov. ise bilim dünyası için yenidir. Ayrıca, Cryptognathus lute oluş, Cryptognathus lagena, Caligonella humilis ve Tycherobius stramenticola' nın erkeğinin tanımı ilk kez bu çalışmada verilmiştir. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, dünyadaki yayılışları verilmiş ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, it has been evaluated raphignathoid and cheyletoid mite species collected from Artvin province. Totally, it has been determined 27 species belonging to 6 families. Of these, Dendrocheyla bregetovae, Bothrocheyla pavlovskyi, Crypto gnathus lagena, Cryptognathus luteolus, Favognathus cucurbita, Favognathus rugosos, Favognathus orbiculatus, Tycherobius stramenticola, Storchia robustus, Villersia sudetica, Stigmaeus longipilis, Stigmaeus scaber, Stigmaeus planus, Stigmaeus obtectus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus chilensis, Eustigmaeus ottavii, Eustigmaeus kermesinus, Ledermuelleriopsis triscutata, Ledermuelleriopsis plumosus, Ledermuelleriopsis punctata, Caligonella humilis, Raphignathus hirtellus and Raphignathus gracilis are new record for the Turkish fauna. Molothr o gnathus artvinensis sp. nov. and Microcheyla ozkani sp. nov. are new to science. Furthermore, the descriptions of males of the Cryptognathus luteolus, Cryptognathus lagena, Caligonella humilis and Tycherobius stramenticola have also been given for the first time herewith. The drawings and measurements of various for the organs of identified species and their distributions in the world have been given. It has been arranged keys for species.