Bazı kaba yemlere çörek otu, kekik otu ve yağları ilavesinin in vitro organik madde sindirimi ve metan üretimi üzerine etkileri
Effects of black cumin seed, thyme and their oils added to some roughages on in vitro organic matter digestibility and methane production
- Tez No: 450791
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, mısır silajı ve yonca kuru otuna ilave edilen, farklı oranlarda çörek otu (kontrol, %0.92, %0.46), çörek otu yağı (kontrol %0.3, %0.15) ile kekik otu (kontrol, %8.6, %4.3) ve kekik otu yağının (kontrol %0.3, %0.15) in vitro metan gazı üretimi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Farklı seviyelerde çörek otu, çörek otu yağı ile kekik otu ve kekik otu yağı ilave edilen yemler 4'er tekerrür olacak şekilde in vitro gaz tekniği ile 24 saatlik inkubasyona bırakılarak hazırlanmıştır İn vitro gaz üretim tekniği ile 24 saatte meydana gelen toplam gaz miktarına dayanılarak in vitro organik madde sindirilebilirliği (İVOMS) hesaplanmış, toplam gaz içerisindeki metan gazı yüzdesi ise bilgisayar destekli metan gazı ölçüm cihazı yardımıyla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of addition of black cumin seed (control, %0.92, %0.46) or black cumin oil (control, %0.3, %0.15) as well as thyme (control, %8.6, %4.3) or thyme oil (control %0.3, %0.15) at different levels on in vitro methane production. Feed samples added with black cumin or black cumin oil as well as thyme or thyme oil were incubated in glass tubes containing rumen fluid for 24 hours as four replicates. Based on the total gas volume in vitro organic matter digestibility (IVOMD) was estimated and the percent of produced methane in total gaz volume was measured by using a methane measuring device. The highest in IVOMD was observed in alfa alfa hay added with 0.3% black cumin oil while the lowest methan level was observed in corn silage added with thyme at 4.3%. The results of this study indicated that addition of thyme at 4.3% level to corn silage decreased methane poroduciton without affecting IVOMD while addition of black cumin oil generally increased IVOMD. Further in vivo studies are necessary in order to investigate the effect of theese additives on performance of animals.