Farklı boyutlarda parçalanan yonca bitkisine melas ilavesinin silaj kalitesi üzerine etkisi
Effect of molasses addition on the quality of alfalfa silage with different chopping size
- Tez No: 450792
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, farklı partikül büyüklüğünde parçalanmış yonca bitkisinden elde edilen silajların kalitelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla farklı boyutlarda (1, 3, 5, 10, 15, 20 ve 25 cm) parçalanan yonca bitkisi katkısız ve %5 melas ilave edilerek silolanmıştır. Silajlar 1.5 L cam kavanozlarda 4'er tekerrür olacak şekilde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effect of the different chopped (1, 3, 5, 10, 15, 20 and 25 cm) size and adding 5% molasses of alfalfa plants. For this purpose, silages prepared different chopped (1, 3, 5, 10, 15, 20 and 25 cm) size and adding 5% molasses of alfalfa plants. All the treatments consisted of four replicate silos, and they were prepared in 1.5 L glass jar silos.