Yaş domates posasına farklı düzeylerde kuru şeker pancarı posası ilavesinin silaj kalitesi ile in vitro sindirim üzerine etkisinin araştırılması
The effect of adding different levels of molassed dried sugar beet pulp on the silage quality and in vitro digestibility of wet tomato pomace silage
  1. Tez No: 450793
  2. Yazar: HALİM GÖKHAN SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma; domates posası silajına farklı seviyelerde kuru şeker pancarı posası (KŞPP) ilavesinin silaj kalitesi ile in vitro besin madde sindirimi (İVOMS) ve metabolik enerji (ME) değerleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, katkısız domates posası silajı kontrol grubunu oluştururken, %3, %5, %7, %10, %15, %20 ve %25 KŞPP ilave edilerek hazırlanan silajlar muamele gruplarını oluşturmuştur. Çalışmada değerlendirilen silajlar 1.5 L cam kavanozlarda ağızları hava almayacak şekilde beşer tekerrür halinde silolanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate the effects of adding different levels of molassed dried sugar beet pulp (5%, 10%, 15%, 20% and 25%) on the silage quality and in vitro digestibility of wet tomato pomace silage. For this purpose, silages prepared control tomato pomace silage, and adding 3%, 5%, 7%, 10%, 15%, 20% and 25% molassed dried sugar beet pulp. All the treatments consisted of five replicate silos, and they were prepared in 1.5 L glass jar silos.