Kardiyopulmoner bypassda sıvı dengesinin oksidan ve antioksidan denge üzerine etkisi
Effect of fluid balance on oxidant and antioxidant balance during cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 450794
  2. Yazar: LÜTFİYE KAFAF YAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) açık kalp cerrahisi esnasında kalbin pompalama ve akciğerlerin gaz değişimi görevlerini geçici olarak özel bir cihaz tarafından sağlanmasıdır. KPB sırasında kan, vücut dışına alınarak yapay materyallerle temas eder. Bunun sonucu olarak kanda, dokularda ve immün sistemde değişiklikler oluşur. KPB sırasında kalp geçici olarak devre dışı kaldığından miyokard geçici bir süre perfüze edilemez. Bunun sonucu olarak miyokard'da iskemik hasar oluşur. Miyokard'da oluşan hasara reperfüzyon sırasında oluşan serbest oksijen radikalleri ve oksidatif sters sebep olur. Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass sırasında kullanılan farklı sıvıların oksidatif stresi nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Bu çalışmaya çeşitli nedenlerle açık kalp ameliyatı geçiren toplam 30 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 22'si erkek ve yaş ortalamaları 59; 9'u kadın ve yaş ortalamaları 63 olan hastalar seçildi. Bu hastalardan ameliyat öncesinde, anestezi aldıktan sonra cvp kataterden, ameliyat sonrasında 1. Gün ve 5. Gün olmak üzere toplam 4 kan alındı. Daha sonra toplanan kanlardan KPB öncesi ( yani prime solusyonu almadan önce ) ve sonrası kıyaslamalar yapıldı. Her kanda total antioksidan stres (TAS), total oksidatif stress (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ= total oksidatif stres (TOS)/ total antioksidan kapasite (TAK)) üzerindeki etkileri çalışıldı. Preoperatif dönem ile kıyaslandığında postoperatif 5. Günde Laktatlı Ringer kullanılan grupta TOS değerinin istatistiki olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu görüldü. OSİ değerleri kıyaslandığında ise yine Laktatlı Ringer grubunun OSİ değerinin daha düşük olduğu görülmştür. Çalışmalarımız sonucunda kardiyopulmoner bypass sırasında sıkça kullanılan iki çeşit sıvıdan ( Ringer Laktat ve İsolyte); Ringer Laktat kullanan grubun TOS ve OSİ değerlerinin daha düşük olduğu ve kardiyopulmoner bypassda prime solüsyon olarak İsolyte“S”grubuna üstün olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) is a process in which a special device temporarily takes over the tasks of heart and lungs by pumping blood and gas exchange during open heart surgery. The blood removed from the body contacts artificial surfaces during CPB. As a consequence of this, changes occur in blood, tissues and immune system.As the heart is not functioning during CPB for a particular period of time, myocardium is not perfused temporarily. This, therefore, leads to myocardial ischemic damage, which is caused by free oxygen radicals and oxidative stress formed during reperfusion. The purpose of this study is to determine how several fluids used during cardiopulmonary bypass affect oxidative stress. A total of 30 patients, who hav e undergone open heart surgery for various reasons, were involved in this study. Of all these patients, 22 were males with a mean age of 59 and 9 were females with a mean age of 63. A total of 4 blood samples were collected from the patients: preoperatively, through cvp chateter after anaesthesia, on the 1st and 2nd postoperative days. This was followed by several pre-CPB (before the administration of prime solution) and post- CVP comparisons regarding the blood samples collected. Effects on total antioxidant stress (TAS), total oxidative stress (TOS) and oxidative stress index (OSI = total oxidative stress (TOS)/ total antioxidant capacity (TAC)) were studied. It was observed that TOS value of the group in which Ringers Lactate was used on the 5th postoperative day was significantly low when compared to preoperative period. OSI value of the group with Ringers Lactate was found to be lower regarding the comparison of OSI values. As a result of the study, considering two fluids commonly used in cardiopulmonary bypass (Ringers Lactate and Isolyte), it was determined that the group in which Ringers Lactate was used had lower TOS and OSI values and was superior to the group with Isolyte“S”as a priming solution for cardiopulmonary bypass.