Kardiyopulmoner bypass'ın hemogram parametreleri üzerine etkisi
Effect of cardiopulmonary bypass on hemogram parameters
  1. Tez No: 450800
  2. Yazar: BİŞAR AMAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDEMİR KOÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB), kalp ve büyük damar ameliyatları sırasında kalbin ve akciğerlerin fonksiyonlarını belirli bir süre için yerine getiren kalp-akciğer makinesinin kullanılarak yapıldığı işlemdir. KPB sırasında kan damar dışına çıkarak vasküler endotelden farklı yapay materyal yüzeylerle temas etmektedir. Temas sırasında ve sonrasında metabolizmada, kanda, dokularda ve immün sistemde değişiklikler meydana gelmektedir. Yabancı olarak algılanan yüzeylerden dolayı spesifik ve nonspesifik tepkimeler oluşmaktadır. Hastanın kanının kalp akciğer makinesinin hatlarına temas etmesi ve sistemik heparinizasyonun uygulanması kanda ve pıhtılaşma özelliklerinde değişikliklere neden olmaktadır. Prime solusyon verilmesi ile dilüsyon yapılması da kanı etkileyen diğer bir önemli sebeptir. Bu çalışmanın amacı, kardiyopulmoner bypass ameliyatına giren hastaların hemogram parametrelerinin; ameliyat sırasında verilen prime solüsyondan ve ameliyat esnası ve sonrasında verilen sıvı miktarından ne şekilde etkilendiğini ortaya koymaktır. Bu çalışma grubunda kardiyopulmoner bypass ameliyatı olan ve yaş ortalaması 49,57 ± 14,25 olan 15 kadın, 15 erkek toplam 30 hasta seçildi. Bu hastalardan ameliyat öncesi (servise ilk yattığında), anestezi aldıktan sonra cvp kateterinden, kross klemp kaldırıldıktan sonra, pompa çıkışından hemen sonra ve postop 5. günde olmak üzere her hastadan beş farklı zamanda kan örnekleri edta' lı hemogram tüplerine alındı. Daha sonra toplanan kanlardan lökosit (WBC), nötrofil (NEU), lenfosit (LYM), monosit (MONO), eoznofil (EOS), bazofil (BASO), eritrosit (RBC), hematokrit (HCT), hemoglobin (HGB) ve trombosit (PLT) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) is an operation in which heart-lung machine that takes over the functions of heart and lungs for a particular period of time is used during heart and great vessels surgeries. During CPB, blood is drained from vessels to contact different vascular endothelial surfaces of artificial materials. Alterations occur in metabolism, blood, tissues and immune system during and after contact. Specific and nonspecific responses develop because of surfaces detected as foreign. Contact of the patient's blood to the lines of heart-lung machine and administering systemic heparization cause alterations in blood and coagulation characteristics. Dilution through prime solution is another factor that can have an effect on blood. The purpose of this study is to show how hemogram parameters of the patients who undergo the operation of cardiopulmonary bypass are affected by the prime solution during the process and the amount of liquid administered during and after surgery. A total of 30 patients involving 15 females and 15 males who underwent cardiopulmonary bypass surgery with an age average of 49,57 ± 14,25 were selected for the study. Blood samples were taken into hemogram tubes with edta from the patients at five different times which are preoperatively (when the service first), after anaesthesia on central venous catheter, after cross clamping, just after coming off pump and at fifth day following the operation. Then, levels of leukocyte (WBC), neutrophil (NEU), lymphocyte (LYM), monocyte (MONO), eosinophil (EOS), basophil (BASO), erythrocyte (RBC), haematocrit (HCT), haemoglobin (HGB) and thrombocyte (PLT) in the blood samples were measured.