Beş farklı tek aşamalı self etch adezivlerin hücre kültürü ortamında sitotoksisitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cytotoxicity of five different one-step self etching adhesives in cell culture medium
- Tez No: 450812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYHMUS BAKIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Diş hekimliğinde kullanılan adeziv rezinlerin, restorasyonları diş dokusuna güçlü bir şekilde bağlaması ve canlı dokular üzerine toksik etkili olmaması gerekmektedir. Günümüzde klinik kullanımı gittikçe artan self-etch adeziv sistemlerin sitotoksik etkisinin belirlenmesinde, genellikle materyalin hücreler ile direkt temasta olduğu in-vitro sitotoksisite testleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerde; test edilen materyalin hücre canlılığı, morfolojisi, membran bütünlüğü ve metabolik aktivite üzerinde meydana getirdiği değişiklikler değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı; diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan, polimerize edilmemiş beş farklı tek aşamalı self-etch adezivin [Prime&Bond One Select (PB-OS), Optibond All-in-One (OB-AIO), G-bond (GB), Clearfil Universal Bond (CUB), Single Bond Universal (SBU)] sitotoksik potansiyellerinin, hücre kültürü ortamında direkt temas yöntemiyle kalitatif ve kantitatif olarak karşılaştırılmasıdır. Araştırmamızın ilk aşamasında; adeziv materyaller maymun böbrek epitelyal hücrelerine [CCL81(Vero)] direkt temas yöntemi ile uygulandı. Hücrelerin yoğunluğu ve morfolojilerindeki değişim ile birlikte, kültür ortamında oluşan reaksiyon zonları tanımlanarak sitotoksisite kalitatif olarak değerlendirildi. Sonuç olarak; SBU, CUB, GB ve OB-AIO gruplarında, test materyali etrafında veya altında 1cm'yi aşan zon oluşumu belirlendi. PB-OS grubunda ise zon sınırları 1cm'ye yakın bulundu. İkinci aşamada ise; test materyallerinin dört farklı dilüsyonu (%1, %0.1, %0.01 ve %0.001) L929 fare fibroblast hücre kültürü ortamına ilave edildi. Üç farklı zaman periyodunda (24, 48 ve 72 saat) inkübe edilen test materyallerinin hücre proliferasyonuna etkileri MTT testi ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; 24 saatlik inkübasyon süreci sonunda CUB'nin, 48 saatlik inkübasyon süreci sonunda GB ve SBU'nun, 72 saatlik inkübasyon süreci sonunda ise OB-AIO'nun en sitotoksik materyaller olduğu belirlendi. Tüm adezivlerin sitotoksik etkisinin doza bağımlı olarak anlamlı derecede arttığı ve zamana bağlı olarak değişiklik gösterdiği gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Adhesive resins used in dentistry must strongly bond the restorations to the dental tissue and should not be toxic for vital tissues. In-vitro cytotoxicity tests in which cells directly contacted with material are usually used in determining cytotoxic effect of self-etch adhesive systems that are increasingly used in clinics today. By these methods; the changes caused on the cell vitality, morphology, membrane integrity and metabolic activity have been evaluated. The purpose of this study is to make comparision of potential for cytotoxicity of five different one-step self-etching adhesives [Prime&Bond One Select (PB-OS), Optibond All-in-One (OB-AIO), G-bond (GB), Clearfil Universal Bond (CUB), Single Bond Universal (SBU)] that are widely used in dentistry with direct contact method as qualitative and quantitative in the cell culture medium. In the first phase of our research; the adhesive materials were applied on monkey's kidney epithelial cell line [CCL81 (Vero)] with direct contact method. Cytotoxicity was assessed qualitatively by defining the reaction zones formed in the culture medium with changes in the density and morphology of the cells. As a result; in the SBU, CUB, GB, and OB-AIO groups, zone formation exceeding 1cm around and under the test material was identified. In the PB-OS group, zone formation borders were found about to 1 cm. In the second phase; four different dilutions (1%, 0.1%, 0.01% and 0.001%) of the test materials were added to the L929 mouse fibroblast cell culture medium. The effects on cell proliferation of the test materials which was incubated in three different time periods (24, 48 and 72 hours) was assessed by MTT assay. In the statistical analysis of obtained results; it was found that after 24 hours period CUB, after 48 hours period GB and SBU, after 72 hours period OB-AIO were the most cytotoxic materials. It was observed that the cytotoxic effect of all adhesives significantly increased depending on dose and showed variety depending on time.