Ortognatik cerrahinin faringeal hava yolu ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The effects of orthognathic surgery on pharyngeal airway and quality of sleep
  1. Tez No: 450815
  2. Yazar: TAHSİN TEPECİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERTAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ortognatik Cerrahinin Faringeal Hava Yolu ve Uyku Kalitesi Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı bimaksiller ortognatik cerrahi sonrası uykudaki solunum fonksiyonu ve faringeal havayolu boyutlarındaki değişiklikleri belirlemektir. Materyal ve Metod: Hastalar, Le Fort I ilerletme ve bilateral sagittal split ramus geriletme osteotomisi cerrahilerinin eşzamanlı uygulanarak sınıf III iskeletsel ilişkileri düzeltilen 28 hastadan (17 kadın, 11 erkek) oluşmaktadır. Cerrahi öncesi (T1) ve cerrahiden sonraki 6-12. aylar arasında (T2) alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile faringeal hacim, minimum aksiyel alan, doğrusal uzunluk ve hyoid pozisyonu ölçümleri çalışıldı. Tüm KIBT verileri Dolphin 11.8 yazılımı ile incelendi. Tam polisomnografi sistemi kullanılarak apne-hipopne indeksi (AHİ) ve diğer solunum parametreleri ölçüldü. Parametreler arası korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Cinsiyet grupları arasında T1 ve T2 zamanlarındaki iskeletsel, faringeal boyut ve polisomnografik değişim farkları anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Fakat grup içi düzeyde, kadın ve toplam hasta gruplarında retrolingual hacim azalmış ve erkek ve toplam hasta gruplarında nazofaringeal hacim artmıştır. Retropalatal hacim sadece erkeklerde anlamlı derecede düşmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effects of Orthognathic Surgery on Pharyngeal Airway and Quality of Sleep Aim: The aim of this study was to determine changes in respiratory function during sleep and pharyngeal airway dimensions following bimaxillary orthognathic surgery. Material and Method: The subjects were 28 patients (17 female and 11 male) in whom Class III skeletal relationship was corrected by Le Fort I advancement and bilateral sagittal split ramus setback surgeries simultaneously. Pharyngeal volume, minimum axial area, linear measurements and position of the hyoid were studied using cone beam computed tomography (CBCT) immediately before surgery (T1) and during a period of 6-12 months postoperatively (T2). All the CBCT scans were assessed and analyzed using Dolphin 11.8 software. Apnoea–hypopnoea index (AHI) and other respiratory parameters were measured with a full polysomnography system. Correlations between the parameters were also analysed. Results: Differences of surgical skeletal, pharyngeal dimensional and polisomographic changes between T1 and T2, did not show significant difference between gender groups (p>0,05). But in within-group level, retrolingual volume decreased significantly in women and whole sample and nazofaringeal volume increased significantly in men and whole sample. Retropalatal volume decreased significanly in only men.