Deneysel hemorajik şok modelinde akut etil alkol alımının bazı biyokimyasal ve hemodinamik belirteçler üzerine etkisi
The effect of acute ethanol ingestion on some biochemical and hemodynamic markers in an experimental model of hemorrhagic shock
- Tez No: 450829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmını travma hastaları oluşturur. Etil alkol almış bireylerin travma yaşama sıklıklarının daha yüksek olduğu, travma yaşadıkları koşullarda daha ciddi yaralanmalarla karşılaştıkları bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı deneysel olarak oluşturacağımız bir hemorajik şok modelinde, akut etil alkol alımının hücresel ve sistemik düzeyde etkisini gözlemlemektir. Çalışmamızda etil alkol alımı ve hemorojik şok bağımsız değişkenler olarak planlanmış ve buna göre 4 deney grubu oluşturulmuştur. Hemorajik şok modeli oluşturulan gruplarda vital bulgular kaydedilmiş ve şok indeksi hesaplanmıştır. Deneklerden alınan kan örneklerinde pH, parsiyel karbon dioksit basıncı, baz açığı, potasyum ve bikarbonat konsantrasyonu incelenmiştir. Ayrıca ELISA yöntemi ile serum ve beyin dokusunda hipoksi ile indüklenebilir faktör-1α düzeylerine bakılmıştır. Yapılan değerlendirmede hemorajik şokta hipotansiyon ve taşikardi daha belirgin bulunmuştur. Etil alkol verilen gruplarda pH daha düşük, parsiyel karbon dioksit basıncı daha yüksek, baz açığı ve bikarbonat düzeyleri daha düşük bulunmuştur. Potasyum düzeyleri etil alkolden etkilenmemiş, hemorajik şokta yükselmiştir. HIF1-α düzeylerinde anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Sonuçlarımız akut etil alkol alımının hemorajik şoka yanıtı bozduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A significant proportion of patients admitted to the emergency departments of the hospitals are trauma patients. It is reported that the frequency of exposure to trauma is higher after ethyl alcohol ingestion, and in trauma conditions their injuries are more severe. Aim of our research is to observe the effect of acute alcohol ingestion at cellular and systemic level in an experimental hemorrhagic shock model. In our research, ethanol ingestion and hemorrhagic shock were planned as independent variables, and 4 experimental groups were formed. Vital signs were recorded and shock indexes were calculated in hemorrhagic shock groups. Also pH, partial carbon dioxide pressure, base excess, potassium and bicarbonate concentrations in blood samples of the subjects were examined. Additionally, hypoxia inducible factor-1α levels of serum and brain tissue were studied by ELISA. Hypotension and tachycardia were more pronounced in hemorrhagic shock. pH was lower, partial carbon dioxide pressure was higher, base excess and bicarbonate levels were lower in ethanol ingested groups. Potassium levels were not affected by ethanol, but increased in hemorrhagic shock. There were no significant changes in HIF1-α levels. Ethanol ingestion disrupted the response to hemorrhagic shock, according to our results.