İdiopatik intrakranial hipetansiyon olgularında optik koherens tomografi bulgularının değerlendirilmesi
İdiopatik i̇ntrakranial hipetansiyon olgularinda optik koherens tomografi bulgularinin değerlendirilmesi
- Tez No: 497017
- Danışmanlar: UZMAN ŞAHİNDE FAZİLET HIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turan Ç, İdiopatik İntrakranial Hipetansiyon Olgularında Optik Koherens Tomografi Bulgularının Değerlendirilmesi, İstanbul Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2017 AMAÇ: Günümüzde İdiopatik İntrakranial Hipertansiyon tanı ve takibinde lomber ponksiyon, papilödem derecelendirmesi ve görme alanı testleri kullanılmaktadır.Papilödem derecelendirmesinde kullanılan Frisen skalası kalitatif bir yöntem olup klinisyenler arasında farklı yorumlanabilmekte; görme alanı testinde ise hasta uyumunun düşük olması test sonuçlarının güvenilirliğini düşürebilmektedir. Lomber ponksiyonun invaziv bir yöntem olması sebebiyle hastalığın takibinde tekrarlanabilirliği düşüktür. Kalıcı görme kaybı ile sonuçlanabilecek bu hastalığın takibinin kantitatif verilerle yapılması komplikasyon riskini azaltabilir.Bu çalışmada OKT ile RSLTK ölçümünün İİH'deki tanısal değerini incelemek; RSLTK'nın BOS açılış basıncı, VKİ ve şikayetlerin süresi ile arasındaki korelasyonu değerlendirmek amaçlanmaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: GOP Taksim EAH'ye başvuran yeni tanı almış 28 İİH hastası ve 28 kişiden oluşan kontrol grubunun her iki gözü incelendi. Hasta ve kontrol grubunda VKİ ve OKT aracılığıyla yapılan superior, inferior, temporal, nazal kadran RSLTK ölçümleri karşılaştırıldı. Ayrıca hasta grubunda klinik bulgular, görüntüleme bulguları, şikayetlerin süresi ve BOS açılış basıncının birbirleri ve RSLTK ile olan ilişkisi incelendi. BULGULAR: Sol nazal kadran dışında (p=0,29) tüm kadranlarda hasta grupta RSLTK kontrol gruba göre daha yüksek izlendi. Sağ temporal kadran ( p=0,073 ) ve sol superior kadranda ( p= 0,056) anlamlılık sınırdaydı. Sağ nazal kadranda ( p=0,033 ), sağ inferior kadranda ( p˂0,001 ) , sağ superior kadranda ( p=0,007 ) , sol temporal kadranda ( p=0,012 ) ve sol inferior kadranda ( p˂0,001 ) RSLT kalınlıkları hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hasta ve kontrol grubunda standart RSLTK değerlerinin üzerinde kalan olgular karşılaştırılmış; RSLTK her iki gözde inferior kadranda hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunurken (sağ göz p=0,003 OR=17,5; sol göz p=0,011 OR=8,4 ) diğer kadranlarda anlamlı fark saptanmamıştır.Şikayetlerin süresi ile BOS açılış basıncı arasındaki ilişki incelenmiş, pozitif yönde düşük derecede korelasyon izlenmiştir (rs=0,39 p=0,04). VKİ ile BOS açılış basıncı arasında pozitif yönde orta derecede korelasyon izlenmiştir (rs=0,54 p=0,003). VKİ, şikayetlerin süresi ve BOS açılış basıncı ile RSLTK arasında korelasyon saptanmamıştır. SONUÇ:Hem ortalama RSLTK değerleri hem de standart RSLTK değerlerinin üzerinde kalan vaka oranları her iki grupta dört kadranda karşılaştırıldığında, inferior kadranda hasta grubu lehine anlamlı yükseklik saptanmıştır. Şikayetlerin süresi ve VKİ'nin BOS açılış basıncıyla pozitif korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İdiopatik İntrakranial Hipertansiyon, Optik Koherens Tomografi, Retina Sinir Lif Tabakası Kalınlığı, Vücut Kitle İndeksi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PURPOSE: Today, lumbar puncture, grading of papilledema and visual field tests are used for the diagnosis and follow-up of Idiopathic Intracranial Hypertension (IIH). The Frisen scale used in the grading of papilledema is a qualitative method and can be interpreted differently among clinicians; while In the visual field test, low patient compliance may reduce the reliability of the test results. Since lumbar puncture is an invasive method, the reproducibility is low after the disease. Quantitativefollow-up of this disease, which may result in a permanent visual loss, may reduce the risk of complications. In this study, it is aimed to investigate the diagnostic value of RNFLT measurement with OKT and to evaluate the correlation between RNFLT's CSF opening pressure, BMI and duration of the complaints. MATERIAL and METHODS: Both eyes (oculus uterque) of 28 patients, who had been newly diagnosed with IHH in GOP Taksim Training and Research Hospital and a control group of 28 persons were studied. The superior, inferior, temporal, and nasal quadrant RNFLT measurements performed with BMI and OCT were compared both in the patient and control groups. In addition to that, the relationship between clinical findings, imaging findings, duration of complaints, and CSF opening pressure and their relation with RNFLT were examined in the patient group. FINDINGS: RNFLT was found to be higher in all quadrants except for the left nasal quadrant (p = 0.29) in the patient group compared to those of the control group. The right temporal quadrant (p = 0.073) and left superior quadrant (p = 0,056) were at the aborderline in terms of significance. RNFL thicknesses were found to be significantly higher in right nasal (p = 0quadrant,033), right inferior quadrant (p˂0,001), right superior quadrant (p = 0,007), left temporal quadrant (p = 0,012) and left inferior quadrant ( p˂0,001 ) in the patient group compared to the control group. Patients and control groups were compared in terms of RNLFT values which were above the standards; RNFLT in the inferior quadrant of both eyes was significantly higher in the patient group than in the control group (right eye p = 0,003 OR = 17,5; left eye p = 0,011 OR = 8,4) .The relationship between the duration of the complaints and the CSF opening pressure was examined, and a low correlation was observed in the positive direction (rs = 0.39 p = 0.04).There was a moderate correlation between positive BMI and CSF opening pressure (rs = 0.54 p = 0.003). No correlation was found to be existing between duration of complaints and BMI opening pressure and RNFLT. CONCLUSION:When rates of incidences which were above both the mean RNFL values and the standard RNFLT values, were compared for four quadrants in both groups, a significantly higher level was found in the inferior quadrant in favor of the patient group.It was determined that the duration of complaints and BMI showed a positive correlation with CSF opening pressure. KEYWORDS: Idiopathic Intracranial Hypertension, Optical Coherence Tomography, Retinal Nerve Fiber Layer Thickness, Body Mass Index