Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan araştırma görevlilerinde işe bağlı gerginlik düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of work related strain levels in trainees who works at Trakya University Health Centre for Medical Research and Practice
- Tez No: 450834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bireyin çevredeki strese karşılık verdiği psikolojik tepkiler olarak ifade edilen işe bağlı gerginlik bireyi çalışma yaşamında mutsuzluğa, duygusal açıdan tükenmeye ve tatminsizliğe yöneltmektedir. Bireyin işe bağlı gerginliği sadece iş yaşamıyla sınırlı kalmamakta, iş yaşamının devamı niteliği taşıyan genel yaşam tatminini de olumsuz etkileyebilmektedir. Olumsuz sonuçlar birey üzerinde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sağlık bakım alanı, hem yoğun stres yaşayan bireylere hizmet verilmesi hem de çalışan personelin stres yaşantıları ile çok sık karşılaşması nedeniyle, diğer iş ortamlarından daha fazla iş stresinin yaşandığı bir ortam olarak değerlendirilmektedir. Özellikle sağlık personeli iş çevresi, işin doğası, görev ve etkileşimin çeşitliliği nedeniyle strese karşı daha da savunmasızdırlar. Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan araştırma görevlilerinde işe bağlı gerginlik düzeylerini belirlemek, bunların bazı demografik özellikler ve mesleksel değişkenlerle ilişkisini araştırmak ve dikkatleri araştırma görevlilerinin çalışma yaşamına çekmeye çalışmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Trakya Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan 327 araştırma görevlisi oluşturmaktadır. Örneklem seçimi yapılmamış, evrenin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmanın yapıldığı günlerde hastanede olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 263 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya toplam katılım oranı %80,4 olarak gerçekleşmiştir. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik özellikler ile iş ile ilgili değişkenleri içeren soru formu ve işe bağlı gerginlik ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda araştırma görevlilerinin işe bağlı gerginlik ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları 37,92±5,9 olarak bulunmuştur. Araştırma görevlilerinin yaş, medeni durum, mezuniyet tarihi, kurumda çalışma süresi ile işe bağlı gerginlik puanları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Araştırma görevlilerinin cinsiyet, bilim dalları, yaşamsal zorluk, meslek/bölüm tercihi, geleceğe yönelik beklenti, sigara-alkol kullanımı ile arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Cerrahi bilim dalları diğer bilim dallarına göre daha yüksek işe bağlı gerginlik puanı almıştır. Ülkemizde yapılacak daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Work related strain that expressed as the surrounding physiological responses has led to unhappiness, dissatisfaction and emotional exhaustion at working life. Work related strain is not limited to just work life, it also affects the overall life satisfaction which is a continuation of work life. Negative results may lead to physical and mental health problems on individuals. Health care is more stressful than other work enviroments because it serves individuals who live with intense stress and health workers encounter with stressful events often. Especially health workers are more defendless against the stress because of work enviroment, variety of missions and interactions. The study was carried out with the aim of work related strain, the variances related to the work and demographic features in trainees who work at Trakya University Health Centre for Medical Research and Practice and call attention to trainees' work life. There were 327 trainees in Trakya University Health Centre for Medical Research and Practice. 263 of them accepted to participate in our study. The data were collected by using work-related strain inventory and question form including the variances relating to the work and socio-demographic features formed by the researcher. We used descriptive statistics, Mann-Whitney U, Chi-Square and Kruskall-Wallis H test. In the result of the research, score means-the trainees took from work-related strain inventory was 37,92±5,9. There wasn't a statistical significance between work-related strain inventory score and age, marital status, graduation date, how long they have been working. It was detected that work-related strain inventory was affected with the gender of the trainees, difficulty in life, disciplines, choice of job/profession, future expectations, the habit of cigarette and alcohol. Surgical departments has higher scores than other departments. There is need for extensive researches about work related strain in our country.