Hemşirelerin iş performanslarının tükenmişlik düzeyleri açısından incelenmesi: Tersiyer merkez uygulaması
Investigation of nurses' job performance in terms of burnout levels: Tertiary center application
  1. Tez No: 551278
  2. Yazar: ARZU TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERAHNUR ÖZGÖREN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ve iş performanslarının arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tükenmişlik ''Başarısız olma, enerji ve güç kaybı, yıpranma ve karşılanamayan istekler sonucu bireyin iç kaynaklarında tükenme'' durumu olarak ifade edilir. İş performansı ise ''Belirlenen koşullara göre bir işin yerine getirilme düzeyi veya iş görenin davranış biçimi'' olarak ifade edilebilir. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda Türkiye'de bu konu ile ilgili az sayıda araştırma yapıldığı görülmüş ve hemşirelerde tükenmişlik düzeyinin iş performansını nasıl etkilediği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinde çeşitli bölümlerde çalışan 92 hemşireye Demografik anket, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan çalışmada tükenmişliğin alt boyutları olan ''Duygusal Tükenme'', ''Duyarsızlaşma'' ve ''Kişisel Başarıda Düşme'' ile İş Performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between burnout levels of nurses and job performance. Burnout is defined as 'exhaustion as a result of unfulfilled requests, failure, energy and power loss and frazzle'. Job performance may be defined as 'the level of fulfillment of a job according to the determined conditions or employee behavior'. The results of the literature research have shown that there are few studies performed on this subject in Turkey and the effect of job performance and burnout among nur-ses was investigated. For this reason, we performed Demographic Questionnaire, Maslach Burnout Scale and Job Performance Scale on 92 nurses working at different departments of Trakya University Health Center. In this study, we showed a statistically significant relationship between job performance and subforms of burnout that are 'emotional burnout' , 'depersonalization' and 'reduction in personal achievement'.