Edirne il merkezinde bulunan gıda üretimi ve satışı ile ilgili iş yerlerinde çalışanların gıda hijyeni hakkındaki bilgi düzeyi
Knowledge level of employees about food hygiene in the workplace relating to food production and sale in the center of Edirne
- Tez No: 359301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Edirne il merkezinde bulunan gıda üretimi ve satışı ile ilgili iş yerlerinde çalışanların gıda hijyeni hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Araştırma, Mayıs 2010 ve Aralık 2011 tarihleri arasında Edirne şehir merkezindeki ufak gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarından ulaşılan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 300 kişi ile yapıldı (N=475). Verilerin toplanmasında Bireysel Bilgi Formu, Gıda Hijyeni Bilgi ve Uygulama Ölçeği kullanıldı. Tüm veriler SPSS yazılım programı ile analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma,ki-kare testi kullanıldı. Çalışmaya katılanların %81,3'ü erkek, %47,3'ü 29 yaşın altında, %34,6'sı ortaokul mezunu ve %52'si garson idi.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to assess the knowledge level of employees about food hygiene in the workplace relating to food production and sale in the city center of Edirne. Research was carried out on small food enterprises employees who agreed to participate in the research in the city center of Edirne, between May 2010 and December 2011 with 300 people (N = 475). In collecting the data Individual Information Form, Food Hygiene Knowledge and Practice Scale was used. All data were analyzed using SPSS software. Data were evaluated by number, percentage, mean, standard deviation , chi-square test. The study participants were 81.3% men, 47.3% under the age of 29, 34.6% secondary school graduates and 52% the waitress. Employees who worked experience more than 5 years in the food industry knew get rid of bacteria with disinfection. Older than 29 years old and male cook employees knew every three months there should be compulsory examination. More than 10 years of work experience and at the age of 29 employees knew that food should not be heated again.