Hepatosellüler kanserli olguların retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of patients with hepatocellular cancer
  1. Tez No: 450839
  2. Yazar: ÇİĞDEM MENGÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CELALETTİN ÜMİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde takip edilen hepatoselüler kanserli hastaların etiyolojik, demografik, klinik, radyolojik ve biyokimyasal özelliklerini inceleyerek yaşam süresine etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda takipli olan ve 2006-2015 yılları arasında histopatolojik ve/veya radyolojik kriterlerle hepatoselüler kanser tanısı almış olan 159 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların %86.2'si erkek, %13.8'si kadın, yaş ortalaması 62,7±10,34 (24-90) yıldı. Etiyolojide %62.3 ile hepatit B virüs en sık izlenirken, %9.4 ile hepatit C virüs ve alkol diğer en sık etkenler olarak bulundu. Hastaların %42.1'ine biyopsi ile diğer hastalara radyolojik kriterlerle tanı konulduğu görüldü. Hastaların %35.8'inde tek, %11.9'unda iki, %7.5'inde üç, %34.6'sında dört kitle, %1.9'unda dörtten fazla kitle saptandı. Kitle hastaların %55.3'ünde sağ, %7.5'inde sol, %33.9'unda sağ+sol lobda yerleşmekteydi. Barselona evresine göre hastaların %26.4'ü A, %37.7'si B, %10.7'si C, %25.2'si D evresindeydi. Tanı sırasında hastaların %36.5'i child A (%36.5), %39'u child B, %24.5'i child C'ydi. Hastaların ortanca takip süresi 35.2 hafta, sağkalım süresi 38 (24-52, %95 güven aralığı) hafta,bir yıllık sağkalım oranı % 42, iki yıllık sağkalım oranı %21 saptandı. Tanı anında Barselona Klinik Kanser Evreleme sistemine göre Evre D hastalarda, Child Turcotte Pugh skorlamasında Child C hastalarda sağkalım süreleri daha düşük bulundu. Ablatif tedavi uygulanan hastalarda ortanca yaşam süresi 149, hiç tedavi uygulanmayanlarda 9.8 haftaydı. Sonuç olarak; bu çalışma ile bölgemizde hepatoselüler kanserin en sık nedeninin hepatit B virüs ve hepatit C virüs infeksiyonu olduğu, tanı sırasındaki siroz evresi ve tümör evresinin sağkalımı etkileyen en önemli faktör olduğu ve ablatif tedavilerin sağkalıma önemli etkilerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to assess the factors on survival of patients with hepatocellular cancer who have been treated and followed up in Trakya University Faculty of Medicine by evaluating their etiology, demographical, clinical, radiological and biochemical features. 159 patients with hepatocellular cancer diagnosed according to histopathological and/or radiological criteria in Trakya University Faculty of Medicine Department of Gastroenterology between 2006-2015 were enrolled in our study in a retrospective manner. 86.2% of patients were male, while 13.8% were female. Mean age was 62,7±10,34 (24-90) years. Hepatitis B virus infections was observed to be the major etiological factor (62.3%) while hepatitis C infection and alcohol were observed in 9.4% patients. 42.1% of the patients were diagnosed by histopathological evaluation, while the remaining were diagnosed by radiological criteria. 35.8% of the patients showed single, 11.9% showed two, 7.5% showed three, 34.6% showed four and 1.9% of the patients showed more than four mass lesions. The mass was observed to be located on the right lobe of the liver in 55.3% of the patients while on the left lobe in 7.5% and on both lobes in 33.9% of the patients. According to Barcelona staging system, 26.4% of the patients were Stage A while 37.7% were stage B, 10.7% were stage C and 25.2% were stage D. At the time of diagnosis, 36.5% of the patients had Child A, 39% had Child B and 24.5% had Child C cirrhosis. Mean follow-up was 35.2 weeks and mean survival was 38 weeks ( 24-52, 95% confidence interval). 1 year survival was 42% and 2 years survival was 21%. Barcelona Clinical Cancer Stage D and Child Turcotte Pugh C patients showed significantly shorter survival periods. Mean survival of patients who have underwent ablative treatment was 149 weeks while in patients who have not received treatment, mean survival was 9.8 weeks. In conclusion, we have observed that HBV and HCV infections are the leading factors of HCC, the stage of cirrhosis and tumor at the time of diagnosis are the most important prognostic factors and ablative treatments show dramatic effects on survival.