Trakya Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde gece yeme sendromunun araştırılması
A study about night eating syndrome in students from Faculty of Medicine and Faculty of Health Sciences at Trakya University
  1. Tez No: 450838
  2. Yazar: MERVE PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda üniversite öğrencilerinde Gece Yeme Sendromu'nu araştırmak amacıyla, Trakya Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin verileri kullanıldı. Çalışmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket kullanılarak toplandı. Ankette, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini sorgulayan 30 soru bulunmaktaydı. Ek olarak olguların sigara bağımlılıklarını sorgulayan 6 soruluk Fagerström Testi, alkol bağımlılığını sorgulayan 4 soruluk CAGE Testi ve 16 sorudan oluşan Gece Yeme Ölçeği ankete dahil edildi. Araştırmamız yaşları 18 ile 37 yıl arasında değişen, 306'sı tıp, 269'u sağlık bilimleri öğrencisi olmak üzere toplam 575 katılımcı ile gerçekleştirildi. Cinsiyet dağılımlarına bakıldığında katılımcıların %72'si kadın, %28'i erkekti. Gece yeme sendromu riskini araştırmak amacıyla yapılan Gece Yeme Anketi'nden alınan puanlara bakıldığında %5,7'si 25-29 arasında puan alırken, %1,6'sı 30 ve üzerinde puan almıştır. Katılımcıların Beden Kitle İndeksleri ile Gece Yeme Anketi puanları değerlendirildiğinde; puanı 25-29 arasında olanların %84,8'i normal kilolu, %3,0'ı obez olarak bulunmuştur. Puanı 30 ve üzerinde olanların %77,8'i normal kilolu olarak bulunurken, fazla kilolu ve obez katılımcı bulunmamıştır. Sigara kullanım oranlarına bakıldığında katılımcıların %85,7 oranında sigara kullanmadığı saptanmıştır. Gece Yeme Sendromu riski ile sigara kullanım oranları karşılaştırıldığında ise kullanmayan katılımcılarda Gece Yeme Sendromu görülme sıklığı daha yüksek olarak bulunmuştur. Alkol kullanım oranlarına bakıldığında ise %94,8'inin alkol kullanmadığı ve kullanmayanlarda Gece Yeme Sendromu riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Madde kullanımı ile Gece Yeme Sendromu riski arasındaki ilişki de ise anlamlı farklılık saptanmıştır. Madde kullanmayanlarda Gece Yeme Sendromu riski düşük olarak bulunmuştur. Depresyon ilacı kullanımı ile Gece Yeme Sendromu riski arasındaki ilişki de ters orantılı olarak sonuçlanmıştır. Gece uykudan uyanma durumu gece yeme sendromu için önemli bir unsurdur. Katılımcıların gece uyanma durumlarına bakıldığında %55,3'ünün gece herhangi bir sebeple uykudan uyanmadığı, uyananlar arasından ise %8,9 oranında muhtemel Gece Yeme Sendromu riski, %3,1 oranında yüksek Gece Yeme Sendromu riski saptanmıştır. Gece Yeme Sendromu için önemli olan unsurlardan bir diğeri ise 'gece aşırı yeme'dir. Çalışmamıza katılan öğrencilerin gece aşırı yeme sıklığı %23,5 oranında bulunmuştur. Bu oran Gece Yeme Anketi puanlamasına göre 25 puan ve üzerinde alanlarda %15,6 olarak bulunurken, 30 puan ve üzerinde alanlarda ise %9 oranında bulunmuştur. Özellikle depresyon, sigara, alkol, madde kullanımı, uykusuzluk, obezite gibi etkenler Gece yeme sendromu için risk faktörü olabilecek etkenlerdir. Çalışmamızda aralarında tam olarak anlamlı ilişkiler bulunmasa da daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Gece Yeme Sendromu riski olan kişiler hayat tarzlarını değiştirmeli, ek bir psikiyatrik hastalığı mevcut ise bunun için tedavi görmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate night eating syndrome in students from faculty of medicine and faculty of health sciences. The data were collected through a questionnaire that includes sociodemographic features and habits of participants. Additionally 6 item from Fagerstrom Nicotine Addiction Scale, 4 item from Cage Alcohol Questionnare and 16 item from Night Eating Questionnare were also included. Our study was conducted with total of 575 participants of whom 306 of them were from medical school, 269 were from health science school with the age between 18 to 37 years. 72% participants were female, 28% participants were male. When we evaluated the points taken from Night Eating Questionnaire concerning 5.7% of them took between 25-29 points, 1.6% of them took 30 points and over. Evaluation of Body Mass Index and Night Eating Questionnaire scores showed that 84,8% with 25 to 29 Night Eating Questionnaire scores had normal weight and 3% had obesity. 77.8% of participants with Night Eating Questionnaire scores 30 and over. When the smoking rates are evaluated, it has been determined that 85.7% of the participants were not smoking. When the risk of night eating syndrome is compared with prevalence of smoking consumption rates, it has been found that the rate of“night eating syndrome”was higher for those who were not smoking. When the alcohol using rates are evaluated, it has been determined that 94.8% were not using alcohol. It has been found that the rate of night eating syndrome was higher for those who were not using alcohol. Significant associations has been found between night eating and drug using. The rate of night eating is less for those who are not using drugs. The relationship between antidepressant use and the ratio of night eating syndrome has been found as inversely proportional. Situation of waking up was an important element of Night Eating Syndrome. When we focus on participants' waking up at night situations, 55.3% of them don't wake up at night, among who wakes up at night 8.9% of them have low risk for Night Eating Syndrome, 3.1% of them have high risk for Night Eating Syndrome. Especially like depression, habit of cigarette, alcohol or drugs, insomnia, obesity may be risk factors for Night Eating Syndrome. We couldn't find a statistical significance between Night Eating Syndrome and these factors in our research. There is need extensive researches about Night Eating Syndrome. People who has risks for Night Eating Syndrome must change their lifestyle. People with psychiatric disorders need treatment to decrease the risk.