Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin afet-acil durumlar hakkında bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Examination of knowledge attitudes and behaviors of students of Trakya University on disasters and emergencies
  1. Tez No: 450841
  2. Yazar: EVREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ülkemiz afetlerle karşılaşma sıklığı olarak merkezi bir konumda bulunmaktadır. Özellikle doğal afetlerde (deprem, sel, heyelan vs.) afetlerle sık karşılaştığımız görülmektedir. Biz çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan tıp fakültesi öğrencilerinin afet-acil durumlar hakkında bilgi tutum ve davranışlarını tespit etmeyi amaçladık. Bu çalışma sonucunda eksikliklerimizi tespit etmek, bu eksiklikler için eğitim plan ve programlarını oluşturmayı düşündük. Böylece afet sonrasında görev yapacak hem bilgi hemde pratik uygulamalar açısından daha nitelikli hekimlerin yetiştirilmesine katkı sağlayacak bilgilere ulaşılmasını amaçladık. Çalışmamız bir anket çalışması olup, bu uygulama için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile yüz yüze görüşme yoluyla çalışma hakkında bilgi verildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden öğrenciler bilgilendirilmiş oldu. Çalışmaya katılmayı kabul eden toplam öğrenci sayısı 858 idi. Çalışmada ortalama yaş 21 olarak bulundu ve katılan öğrencilerin %55 i kadın idi. Öğrencilerin üçte ikisi preklinik (1-3.sınıf) öğrenci idi. Öğrencilerin %80.5'i afet tıbbı eğitiminin tıp fakültesi eğitimi içinde olması gerektiğini belirtti. Öğrencilerin yaklaşık yarısından fazlası nükleer kazalarda, biyolojik kazalarda, kimyasal kazalarda, bulaşıcı hastalıklar oluşturan kazalarda, çok bulaşıcı ve tehlikeli salgınlarda, iklimsel afetlerde, hidrolojik afetlerde ve yeryüzü olaylarında yeterli bilgi düzeylerine ve yeterlilik düzeyine sahip olmadıklarını belirtti. Bu konuda eğitim verilmesinin büyük ihtiyaç olduğu öğrenciler tarafından da belirttildi. Çalışmada öğrencilerin çoğu afet-acil durumlar için hazır olmadıklarını, iyi bir eğitime ihtiyaç duyduklarını ve bu eğitimin tıp fakültesinde verilmesinin faydalı olacağını, acil tıp ve halk sağlığı tarafından verilmesinin, metot olarakda bütün eğitim metotlarının birlikte olduğu bir şekilde verilmesinden fayda sağlayacaklarını belirttiler. Bu sayade afetlerde olan can kayıplarının azaltılabileceğini ve afetlerde oluşan karmaşıklığın en aza indirileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Our country, Turkey, is in a central position as the frequency of encountering disasters. Especially in natural disasters (earthquake, flood, landslide, etc.) we often encounter disasters. In our study, we aimed to determine the attitudes and behaviors of medical students studying at Trakya University Faculty of Medicine on disaster-emergency situations. Our study was a questionnaire study and this was done through a face-to-face interview with students of Trakya University Faculty of Medicine. The total number of students who agreed to participate in the study was 858. The average age of participants was 21.57 ± 1.98 years. 80.5% of participants stated that disaster medical education should be in medical faculty education. It is stated that about half of the participants did not have sufficient levels of knowledge and proficiency in biological accidents, chemical accidents, contagious diseases, highly contagious and dangerous epidemics, climatic disasters, hydrological disasters and earthquakes. It is stated that a large majority of participants in the study are not ready for disaster-emergency situations, it would be useful to give disaster medical education at the faculty of medicine, and that the provision of this education by the emergency medicine branch will be more beneficial than the way in which all training methods are given together as a method