Trakya Üniversitesi tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin fiziksel aktivite durumlarına göre algılanan stres ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between perceived stress and psychological resilience levels according to state of physical activity in 6th grade students of Trakya University Faculty of medicine
- Tez No: 865472
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin algılanan stresleri ve psikolojik sağlamlıkları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 238 son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Kronik hastalık öyküsü, psikiyatrik hastalık öyküsü, fiziksel aktivite yapılmasına engel olabilecek bir durum ve ya düzenli ilaç kullanım öyküsü olan kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışma, dahil edilme kriterlerine göre 154 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Katılımcılara sosyodemografik sorulardan oluşan ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği 'nin de aralarında bulunduğu toplam 43 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Katılımcıların 72'si (%46,8) erkek, 82'si (%53,2) kadın olup çalışma popülasyonunun ortalama yaşı 24,33±1,13 saptanmıştır. Katılımcıların %14,3' ü inaktif, %54,5' i minimal aktif, %31,2' si çok aktif tespit edilmiştir. Erkek katılımcıların daha aktif olduğu görülmüştür. Katılımcıların Algılanan Stres Ölçeği toplam puanı 27,39±8,12 olup kadınların algılanan stresleri anlamlı olarak yüksek tespit edilmiştir. Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puanı ise 19,86±4,61 olarak saptanıp, erkeklerin psikolojik sağlamlıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca maddi zorluk yaşamayanların ve tıp fakültesini isteyerek seçenlerin psikolojik sağlamlıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmamızın sonucunda, katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleriyle, algılanan stresleri ve psikolojik sağlamlıkları arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Bu bulgular, çalışmanın kapsamının genişletilmesi, gelecekteki araştırmalarda daha derinlemesine analiz yapılması veya farklı değişkenlerin dikkate alınarak yeni bakış açıları elde edilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the impact of physical activity levels on the perceived stress and psychological resilience of final-year students at Trakya University Faculty of Medicine. The study population consisted of 238 final-year students enrolled in the Trakya University Faculty of Medicine during the 2022-2023 academic year. Individuals with a history of chronic illness, psychiatric disorders, conditions that could hinder physical activity, or regular medication use were excluded from the study. The study was conducted with 154 students who met the inclusion criteria. Participants were administered a questionnaire consisting of sociodemographic questions and a total of 43 questions, including the International Physical Activity Questionnaire Short Form, Perceived Stress Scale, and the Brief Resilience Scale. Of the participants, 72 (46.8%) were male, and 82 (53.2%) were female, with an average age of 24.33±1.13. The findings revealed that 14.3% of the participants were inactive, 54.5% were minimally active, and 31.2% were highly active, with males being more active. The total score of the Perceived Stress Scale for participants was 27.39±8.12, with females having significantly higher perceived stress. The total score of the Brief Resilience Scale was 19.86±4.61, indicating higher psychological resilience in males. Additionally, those without financial difficulties and those who intentionally chose the medical faculty showed higher psychological resilience. The study did not observe a significant correlation between participants' physical activity levels, perceived stress, and psychological resilience. These findings suggest the need to expand the scope of the study, conduct more in-depth analyses in future research, or consider different variables to gain new perspectives.