Lupus nefritinde serum galektin-9 ve IP-10 seviyelerinin hastalık aktivasyonuyla ilişkisi
Association of serum levels of galectin-9 and IP-10 with disease activation in lupus nephritis
  1. Tez No: 707601
  2. Yazar: SİBEL VARELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Romatoloji, Nephrology, Rheumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaçlar: Galektin-9 ve IP-10 sistemik lupus eritematozus (SLE) patogenezinde rol oynayan Tip 1 interferon (IFN) yolağının alt basamaklarında yer alan moleküllerdir ve hastalık aktivitesini gösteren biyobelirteçler olarak kullanılabilecekleri düşünülmektedir. Çalışmamızda serum Galektin-9 ve IP-10 düzeylerinin lupus nefritinde (LN) hastalık aktivasyonuyla olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: 59 LN (31'i aktif LN, 28'i inaktif LN) hastası çalışmaya alındı. Primer Sjögren Sendromu (PSS) hastaları (n=17), Primer Antifosfolipid Antikor Sendromlu (PAPS) hastalar (n=36) ve 61 sağlıklı gönüllü kontrol grupları olarak seçildi. Serum Galektin-9 ve IP-10 düzeyleri ELISA ile çalışıldı. Bulgular: Ortalama hastalık süresi 103,3±96,6 (1-360) ay ve ortalama yaşı 37,9±12 (19-63) olan 59 LN hastasının 44 (%74,6)'ü kadındı. Aktif LN (n=31) grubunda serum Galektin-9 ve IP-10 seviyeleri; inaktif LN (n=28), PSS (n=17), PAPS (n=36) ve sağlıklı kontrol (n=61) gruplarına göre belirgin olarak daha yüksekti (p≤0,05). Biyobelirteç seviyeleri inaktif LN, PSS ve PAPS gruplarında benzerdi (p>0,05) ve her üç grupta sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu (p≤0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Galectin-9 and IP-10 are downstream molecules of the Type 1 interferon (IFN) pathway involved in the pathogenesis of systemic lupus erythematosus (SLE) and are thought to be used as biomarkers reflecting disease activity. In this study, we aimed to investigate the association of serum levels of Galectin-9 and IP-10 with disease activation in LN. Patients and Methods: Fifty-nine patients with LN (thirty-one of whom were active and 28 of whom were inactive) were recruited. Seven-teen patients with Primary Sjogren Syndrome (PSS), 36 patients with Primary Antiphospholipid Antibody Syndrome (PAPS) and 61 healthy volunteers were selected as control groups. Serum levels of Galectin-9 and IP-10 were tested using ELISA. Results: Fifty-nine LN patients, 44 (74.6%) of whom were female, with a mean disease duration of 103.3±96.6 (1-360) months and a mean age of 37.9±12 (19-63) were included in the study. Serum levels of Galectin-9 and IP-10 were significantly higher in the active LN group compared with the inactive LN, PSS, PAPS and healthy control groups (p≤0.05). Biomarker levels were similar in inactive LN, PSS and PAPS groups (p>0.05) and were significantly higher in all three groups compared to healthy controls (p≤0.05).