Web tabanlı belge yönetim sistemi güvenlik iyileştirilmesi
Web-based document management system safety improvement
  1. Tez No: 450861
  2. Yazar: NURAN HANLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İnternet teknolojilerinin gelişimiyle beraber bilgiye ulaşım kolaylaşmakta ve bilginin daha çok web ortamında saklandığı görülmektedir. Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), belge ve bilgi alış verişinin elektronik ortama aktarılmasını ve internet üzerinden erişilmesini sağlamaktadır. Elektronik Belge Yönetim Sistemi kurum içinde bir belgeye ihtiyaç duyulduğunda hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile ilgili çalışmalar incelenmiş ve eksiklikler ön plana alınarak iyileştirmeler ile özgün bir yazılım geliştirilmiştir. Çalışmada kullanım kolaylığı, performans artırımı, güvenlik iyileştirilmesi gibi yaklaşımlar ele alınmıştır. Kullanıcı ekranının sade ve kullanıcı dostu olması işlemlerin hızlanmasını sağlamaktadır. Çalışmanın mobil üzerinden erişime uygun olarak ara yüz için bootstrap (twitter.com oluşturmuş olduğu görsel arayüz kütüphanesi) standartları kullanılmıştır. Yazılımda kullanılan programlama dili C# (C sharp) ve ASP.NET teknolojisi kullanılmıştır. Yazılıma uygun veritabanı geliştirilmiştir. Yazılım masa üstü program olması yerine web tabanlı olması özellikle tercih edilmiştir. Sisteme sanal klavye giriş yapısı eklenerek güvenlik iyileştirilmesi yapılmıştır. Uygulamada kullanıcı girişi, belge ekleme, birim belgeleri, yönetim paneli bölümleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of Internet technologies, information access becomes easier and information is now stored mainly in the web environment. The Electronic Document Management System (EMS) ensures that documents and information exchanges are transferred electronically and accessed over the Internet. Electronic Document Management System provides that a document can be reached quickly when needed. In this study, studies related to Electronic Document Management System were examined and original software was developed with the improvements taken in the foreground. Approaches such as ease of use, performance enhancement and security improvement have been addressed. The simple and user-friendly display of the user makes the process faster. Bootstrap standards are used for the worker's access via mobile devices as appropriate. The programming language used in the software is C # (C sharp) and ASP.NET technology. Writing appropriate database diagram has been developed. The software has been chosen as desktop based program rather than web based. Security enhancement has been made by adding a virtual keyboard input structure to the system. In practice, there are sections with user login, document addition, unit documentation, management panel.