A decentralized bim document management system with blockchain and IPFS integration for construction project delivery
İnşaat proje teslimleri için blokzinciri ve IPFS entegrasyonlu merkeziyetsiz BIM doküman yönetim sistemi
  1. Tez No: 762699
  2. Yazar: FURKAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, İnşaat Mühendisliği, Information and Records Management, Documentation and Information, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnşaat proje teslimleri sektörün dijitalleşmesi ile değişim geçirmektedir. Dijitalleşme yolunda Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) öncülük eden gelişmelerden birisidir; öyle ki yapıyı başarıyla tasarlamak ve yönetmek için çoğu proje teslimi, bilgi modelleri üzerinden proje katılımcıları arasında iş birliği halinde tamamlanmaktadır. Proje teslimlerinin işbirliği içerisinde yönetilmesi, her paydaşın izinli olduğu belgelere her zaman erişebildiği ortak bir veri ortamını gerekli kılmaktadır; bu da Web üzerinde kurulmuş bir ağ anlamına gelmektedir. Bu bağlamda, inşaat projeleri bulut-tabanlı doküman yönetim sistemlerinde (DMS) yönetilmeye başlamıştır. DMS, proje dokümanlarının saklanması, alınması ve yönetilmesi için bir ortam sağlayarak projelerin düzenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Yeri doldurulamaz getirilerine rağmen, DMS; güvenlik, hizmet ve maliyet açısından kayda değer sorunlar teşkil etmektedir. Merkeziyetsizlik, açıklık, değişmezlik ve güvenlik özellikleriyle Blokzinciri teknolojisi, DMS sorunlarıyla tam eşleşmektedir. Böylelikle, bu tez inşaat proje teslimi için halka açık bir blokzinciri olan Ethereum Blokzinciri ve Interplanetary File System (IPFS) bütünleşmesi ile akıllı sözleşme hazırlanarak merkeziyetsiz bir doküman yönetim sistemi (DDMS) geliştirmeyi hedeflemektedir. Arkaplanda blokzincir doküman paylaşımlarının değişmezliğini ve IPFS dokümanların dağınık bir ağda güvenle saklanmasını sağlarken, katılımcıların önerilen sistemi kolaylıkla kullanabileceği merkezi olmayan bir uygulama tasarlanmıştır. DDMS'nin katkıları ve kısıtları, bir Metro Hattı projesi üzerinden işaret edilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction project delivery has been evolving with digitalization of the industry. On the way of the digitalization, Building Information Modelling (BIM) is one of the leading developments such that most project deliverables are accomplished collaboratively among project participants through information models to successfully design and manage construction. The management of project deliverables in collaboration necessitates a common data environment in which each participant can access the permissioned project deliverables at any time, which means a network built on the web. In this manner, construction projects have begun to be managed in cloud-based document management systems (DMS). DMS helps the completion of a project systematically by providing an environment for storage, retrieval and management of the project documents. Despite its irreplaceable return, DMS constitutes remarkable issues related with security, serviceability and cost. Blockchain technology with its features of decentralization, transparency, immutability and security is well-matched with the issues of DMS. Thus, this study aims to develop a decentralized document management system (DDMS) with the integration of Ethereum blockchain which is a public blockchain and Interplanetary File System (IPFS) for construction project delivery by deploying a smart contract. A decentralized application is designed for the proposed system to allow the participants to use it with ease while blockchain ensures immutability of document exchanges and IPFS stores the document on the distributed network securely. The contributions and limitations of the DDMS are demonstrated and discussed through a Metro Line project.