Benzobisiklo (2.2.2) ve (3.2.1) oktan sistemlerinde NMR spektroskopisi ile konfigürasyon tayini ve protonların rolaksasyon sürelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 45087
  2. Yazar: CAVİT KAZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bazı benzobisiklik bileşiklerin konstitüsyon, konfigurasyon ve protonların rölaksasyon süreleri spektral yöntemlerle incelendi. Bu bileşiklerden benzhomobarralen türevleri 3, 4 ve 5'in konstitüsyonları 1H-.13C-NMR spektroskopisiyle belirlenirken, 3 ve 5'deki siklopropan halkası ve sübstitüentin konfigurasyonu NOE-Diff spektroskopisi ve siklopropan protonları arasındaki etkileşme sabitlerinin ölçülmesiyle ortaya çıkarıldı. Benzhomobarralen türevleri 3, 4 ve 5'de benzen halkası üzerinde herhangi bir bağ lokalizasyonu ve ayrıca benzen halkası ile çift bağ n elektronları arasında homokonjugasyonun olup olmadığnı tesbit etmek için 3'deki benzen halkasına ait sinyallerin analizi yapıldı. Benzer spektral yöntemler kullanılarak benzobisiklo[2.2.2] ve [3.2.1]oktan sistemlerinin konstitüsyon ve konfigurasyonları aydınlatıldı. Ayrıca benzobisiklo[3.2.1]oktan sistemlerinin Ti Longitidunal durulma süreleri belirlendi. Q."IOl NC h3cooc rv l0 l| V- coocrç,
Özet (Çeviri)
The structures of the benzhomobarrelene derivatives 3, 4 and 5 have been studied by 1H-and, 13C-NMR spectroscopy. But, it was not able to assign the correct configuration of the cyclopropane ring and the substituent. Anti configuration of the cyclopropane ring was established by NOE-difference spectroscopy. The (endo-exo) configuration of the substituent was determined by measuring the coupling constants between cyclopropane protons. The resonance of the benzen ring was analyzed using the LAOCOON simulation program. Distinction between the cc-and p-protons was made by analysis of the 13C-spectrum was achieved by HETCOR spectrum. The structures of the benzobyclo[2.2.2] and [3.2.1]octan systems were achieved using the same methods by the NMR techniques. Futhermore, Ti longitidunal relaxation-times in benzobyclo[3.2.1]octan system were measured. O NC cooch, 01 H3COOC