Benzobisiklik sistemlerin bromlanması ve disübstitüebenzobarrelen türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 356581
  2. Yazar: OSMAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
exo-Dibromalkenin oda sıcaklığında ve ışık eşliğinde bromla reaksiyonundan yedi ürün 49, 50, 51, 52, 53, 54 ve 55 elde edildi. Sekonder ürünlerin oiuşum mekanizmaları ve yapıları değişik kimyasal reaksiyonlarla ve spektroskopik metodlarla aydınlatıldı. Bu ürünlerde yapıyla ilgili sterik faktörlerin kimyasal kaymaları etkilediği NMR spektroskopisi ile gözlendi. Bu sterik etkileşmenin benzobisiklo[3.2.1]oktan sistemlerinin stereokimyasını tesbitte önemli bir kriter olduğu görüldü. 46 nın -20°C deki bromlanmasında kantitatif verimle tek ürün halinde düzenlenmiş tetrabromür 55 oluştu. Bu ürünün HBr eliminasyonundan yüksek bir verimle 2,3-dibrombenzobarrelen 42 sentezlendi. Bu anahtar bileşikten çıkılarak benzobarrelenin çeşitli türevleri sübstitüsyon reaksiyonları ile kolaylıkla sentezlendi. 2-Brombenzobarrelenin 37 0°C deki bromlanmasında, regioselektivite ve yüksek bir stereoselektivite ile beş adet düzenlenmiş ürün 112, 113, 114, 115 ve 116 izole edildi. 37 nin 78°C de 1 mol bromla yapılan reaksiyonunda normal katılma ürünleri 127, 128, 129 ve 130 gözlendi. Bu ürünlerin eiiminasyon reaksiyonundan 2,3-, 2,5- ve 2,6 Dibrombenzobarrelenler 42, 43, 44 sentezlendi. 2-Brombenzobarrelene 78°C de 2 mol brom katılması ile oluşan beş pentabromürden ikisinde 134,135 bromların syn-konfigurasyonda olduğu görüldü, syn-brom katılma mekanizması exo-brom atomlarının anşimerik desteği ile açıklandı. Penta-bromürler den 2 mol HBr eliminasyonuyla 2,3,5-tribrombenzobarrelen 45 elde edildi. Ayrıca, bu sistemlerde gözlenen brom-katalize konfigurasyon izomerleşmeleri radi-kalik ara ürünler ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
exo-Dibromide 46 was brominated under radicalic condition at room temperature to give 7 products 49, 50, 51, 52, 53, 54 and 55. Formation mechanism and the structures of the secondary products has been established on the basis of some chemical transformations and spectroscopic data. Furthermore, it has been shown that some steric effects in these molecules influence the chemical shift. We used this effect as an important critérium by determination of the structures. The bromination of 46 at -20°C afforded as a single product, the rearanged tetrabro-mide 55, quantitatively. 2,3-dibromobenzobarrelene 42 has been synthesized by HBr elimination of 55 in high yield. By bromination of 2-bromobenzobarrelene 37 at 0°C we isolated rearanged products 112,113, 114,115 ,116 and observed high stereo-and reigoselectivity. However, the bromination of 37 at 78°C resulted in the formation of the non-rearranged products 127, 128, 129 and 130. HBr elimination of this products afforded 2,3-, 2,5-and 2,6-dibrombenzobarrelene 42, 43 and 44, respectively. When we treated 2-bromobenzobarrelen at 78°C with 2 mo! bromine we obtained five pentabromide. Two of these product showed cis-bromine addition which has been discussed in terms of anchiemeric group effects. 2 mol HBr elimination of pentabromides formed 2,3,5-tribromobenzobarreiene 45. In another work, for the mechanism of the in these systems observed bromine-catalyzed configuration isomerization we suggested radicalic intermediates.