Lastik agregalı betonların kompozit malzeme kuralları ile incelenmesi
  1. Tez No: 45093
  2. Yazar: AYTUNGA TAKLACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Atık oto lastiklerinin katılmasıyla elde edilmiş lastikli betonlara ait deneysel çalışmalar kompozit malzeme kurallarıyla incelenmiş ve bunlara ait fiziksel ve mekanik özeliklerin matematik ifadelen bulunmaya çalışılmıştır. Daneli ve lifli kompozitlere ait ifadeler kullanılarak elde edilen denklemlerin lastik ilaveleriyle değişimlerini gösteren k katsayıları ile lifli kompozitlerdeki lif boyu ve çapını dikkate alan lif etkinlik katsayılarının bu betonlar için bulunmasına çalışılmış ve değerlerin değişimleri gösterilmiştir. Sonuçta bu ifadeler içerisinde“boy etkinlik katsayısı”(rd) değerinin silindir basınç dayanımı için T) ori=ü,496, küp basınç dayanımı için T) ort=0,497, yarma-çekme dayanımı için rj ort=0,492 olduğu bulunmuştur. Böylece lastikli betonların deneysel sonuçlarına ait matematiksel ifadedeler kompozit malzeme kuralları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the process of investigating rubberized concrete according to composite material rules, with the development of analitic expressions such as Einstain's“two phase suspansion viscosity”theory, it is accepted as a two phased composite consist of concrete and rubber, and its elastic constant and physical, mechanical properties, depending upon the properties of concrete and rubber, have formed mathematical expressions. Affords have been made to develop these mathematical expressions and variations of k value have been investigated. Formulas have been developed for the other properties of concrete and the variations of k value according to rubber amount were found investigated with graphs. In addition, when we investigated the new mathematical expressions, found according to composite material rules for fibre rubber concrete, the harmony with experimental results was observed. In these expressions, it was followed that“lenght affectiveness constant”(r\{) values approached to 0.5 in all properties. Finally, formulation results from experiments were in harmony with the composite material rules.