Fenolik schiff bazlarının NaBH4 ile indirgenmesi
- Tez No: 45092
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2-hidroksi- 1-naftaldehit ve salisit aldehitin sübstitüye anilinler ile reakskiyonundan elde edilen Schiff bazları NaBH4 ile indirgenmiştir. İndirgenme sonunda elde edilen ürünlerin yapıları İR, UV ve NMR spektrumları ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bütün İR ve UV spektrumlarından ve bazı NMR spektrumlarından maddelerin indirgenmiş olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work the Schiff Bases that were obtained from the reactions of 2-hydroxy- 1- naphtaldhyde and salicylaldelyde with substituted anilines were reduced with NaBH4 Structures of the products that were obtained after reduction were tried to be clarified with IR, UV and NMR spectra from all IR and UV spectra and from some NMR spectra it was thought that these compounds were the reduced products.