Optimization of Türk Loydu Rules Part C chapter 35 tentative rules for ships less than 500 GT chapter 35-A hull – July 2015
Türk Loydu Kuralları Cilt C kısım 35 500 GT altı gemiler için ön kurallar Kısım 35– A tekne kuralları (Temmuz 2015) optimizasyonu
- Tez No: 450941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÜNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Klas Kuruluşları; gemi dizaynı, inşası ve gemi ömrü boyunca denizde can, mal ve çevre güvenliğinin sağlanması için dizaynerlerin, gemi inşacıların ve kendi bünyesinde çalışan plan onay mühendisleri ve sörveyörlerin kullanmaları amacıyla genel kullanıma açık kurallar, standartlar, kılavuzlar, sirkülerler ve ek kurallar yayımlarlar. Kuralın yalnızca mühendislik açısından güvenli ürünler geliştirilmesine imkan vermesi, sektör tarafından kabul edilebilirliğini garanti etmez. Gemiler ticari sebeplerde edinilmekte, işletilmekte hatta yine ticari gerekçeler ile ıskartaya çıkarılmaktadır. Bu açıdan kuralın, sağlam ama aynı zamanda sahibine ve üreticisine ekonomik olarak yük olmayacak, zarar ettirmeyecek ve büyük kar sağlayacak gemilerin dizayn edilmesi ve belgelendirilmesine imkan vermesi gerekmektedir. Optimizasyon; genel hatları ile, belirtilen sınırlar içinde kalmak suretiyle, belirlenen kriterler ve kısıtlar kullanılarak en kabul edilir ve tatmin edici çözümün bulunması olarak nitelendirilebilir. En optimum çözümü bulmak aslında bir vizyon olarak değerlendirilmelidir. Bunun yanında en iyiye ulaşmak bir vizyon olarak kalsa da daha iyi ve ideale ulaşmak için optimizasyon çalışmaları yürütülebilmektedir. Tez çalışmasında, kurallarından elde edilen sonuçların olabildiğince kapsamlı ve mantıklı bir şekilde göz önüne serilebilmesi için farklı boyutlarda ancak aynı formda olan, hızları froude benzerliği ile birbirlerine uygun, kuralın kapsamına giren beş adet gemi modellemesi yapılmıştır. Bu modeller, Kurala ve buna muadil olan diğer klas kuruluşu kurallarına göre boyutlandırılmışlardır. Karşılaştırma çalışması sonunda her biri ayrı bir akademik ya da ticari yapısal kural ya da gerekliliklerin geliştirme ya da güncelleştirme çalışmasına konu olabilecek pek çok kıymetli sonuca ulaşılmıştır. Ancak sadece en önemli husus ya da bulgular üzerinde yoğunlaşarak daha kompakt bir çalışma oluşturulması açısından yalnızca belli bulgular üzerinde yoğunlaşılmış ve çalışmanın devam eden kısımlarında kullanılmışlardır. Belirlenen bulgular değerlendirilmiş, kural revizyon önerileri yapılmış ve bundan sonra modeller yeniden boyutlandırılarak boyutlandırma ve ağırlık analizleri yapılmıştır. Nihai olarak gerilme ve deformasyon analizi yapılarak değişimin belirlenen mühendislik limitleri içinde kalıp kalmadığı değerlendirilmiştir. Kural gerekliliğinin önceki hali ile yeni hali arasında yapılan karşılaştırma ve analizler sonucu, hem çıplak gemi ağırlığının makul ölçüde azaltılmış hem de mühendislik limitlerine uygun bir çözüm bulunmuş, kuralın daha optimum bir forma yakınsadığı görülmüştür. Tatmin edici çözüme ulaşana kadar önceki haline göre yukarıda belirtilen kıstaslara yaklaşılmadığı ya da limitlerde taviz verildiği görüldüyse, optimizasyon çalışmasının kural revizyonu önerisi kısmına geri dönülmüş ve yeni çözümler türetilmiştir. Bu çalışmada yalnızca optimum çözüm verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classification Societies develop and publicly publish rules, standards, guidelines, circulars and additional rules to be applied by designers and shipbuilders during design, construction and maintenance of a ship and also to be employed by plan approval engineers and surveyors during assessment of compliance of the ships with shipbuilding practice, engineering principles and engineering, physical and scientific limits. Optimisation, which may basicly and practically defined as finding the most appropriate solution within predefined limits and adhering to required criteria, is a major concern in almost every engineering disciplines and also a significant tool in development and updating of Classification Society Rules. Reason for this is that there is always a conflict between financial concerns and safety during design stages of ships. The purpose of this thesis is therefore in brief is to find a way to update Türk Loydu Rules Part C Chapter 35 Tentative Rules for Ships Less than 500 GT – Chapter 35-A Hull – July 2015 (hereinafter referred to“the Rule”in this thesis) so that this Rule converges to its optimum form both satisfying financial and structural safety concerns in a method that ships designed according to this Rule become both strong and economical by never exceeding limit engineering values. For this purpose, five ships within the application scope of the Rule are modelled and dimensioned according to the Rule and a number of equivalent rules of other Classification Societies' Rules. To find a basis or start point for optimisation of Chapter 35, the Rule is compared with other equivalent classification societies' rules based on five aforementioned ship models. A comprehensive comparison study is performed to assess internal and external load values, plating and main and secondary structural members' scantlings obtained by those five classification societies' rules plus the Chapter 35-A which is the object of this optimisation study. A detailed“disadvantages”and“what should be done?”list is obtained after close examination and evaluation of the comparison study. Subsequently rule revision recommendations are made according to that list. Many precious findings are obtained according to the comparison study each one of which might be a subject for another commercial or academic study for updating or development of ship structural requirements. However as to focus on the most significant aspects or findings relating the rule are handled as to yield a much more concentrated study. The chosen findings are evaluated, revision requests are made, new models are generated with those rule revision recommendations and after that scantling, and weight analyses are made. Finally stress and deformation analyses are performed to see as if the change stays within the engineering limits. As the nature of practical optimisation suggests, validity of a change in a design is only acceptable if it satisfies predefined criteria and stays within accepted limits. Changes should be redesiged until reaching the criteria and staying within the limits. Similarly in this study, the basic principle for a change in the rule is only after acceptance whether the rule revision both satisfies financial and structural concerns by staying within safe engineering margins. If not, process is taken back to revision recommendation stage.